Δ Δημοτικού - 14 Δεκεμβρίου 2021

• “Η αιμοδοσία” Ανθολόγιο σελ 135-137
  • Παρακολουθήσαμε ένα βίντεο για την εθελοντική αιμοδοσία.
  • Corpus σελ 1 ασκήσεις 1 και 2, σελ 2 ασκήσεις 3 και 4 και σελ 3 άσκηση 5

• “20 – Προσθέτω και αφαιρώ δεκαδικούς αριθμούς (2)”
    Βιβλίο Μαθητή σελ 56 ασκήσεις 1, 2, 3 και σελ 57 άσκηση 4 (δεν ολοκληρώθηκε)

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων.
  • Μάθαμε χριστουγεννιάτικο λεξιλόγιο και κάναμε άσκηση.

• Αντιγραφή από το Ανθολόγιο σελ 137
    “Πέρασα … όπως πρώτα.”
  • Corpus σελ 3 ασκήσεις 6 και 7

• Να μελετήσετε τη θεωρία από το Βιβλίο Μαθητή σελ 56
  • Να ολοκληρώσετε την άσκηση 4 από το Βιβλίο Μαθητή σελ 57

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τα ρήματα möcht-, heißen, wohnen, kommen, sein σε όλα τα πρόσωπα.
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 11α σελ.32
  • Χριστουγεννιάτικο λεξιλόγιο απο το φυλλάδιο ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή ( οι λέξεις είναι οι εξής: Weihnachten, der Christbaum, der Engel, der Stern, die Kerze, die Glocke, das Geschenk, der Weihnachtsman, der Adventskalender, der Schneemann)

• Την 7η ώρα κάναμε πρόβα και, στη συνέχεια, παρακολουθήσαμε ένα βίντεο για το χωριό του Αη Βασίλη στο Ροβανιέμι της Φινλανδίας.
  • Μοιράστηκαν σήμερα corpus με επαναληπτικές ασκήσεις για το α’ τεύχος της Γλώσσας και το β’ τεύχος της Γλώσσας (Βιβλίο Μαθητή).
    Παρακαλώ να τα έχουν όλοι οι μαθητές μαζί τους από αύριο.

• Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας.
    Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.