Δ Δημοτικού - 15 Νοεμβρίου 2022

• Έλεγχος όσων είχαμε στο σπίτι
  • Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Εξάσκηση στην ανάγνωση
  • Βιβλίο Μαθητή σελ. 66-67 ασκήσεις 5,6

• Ενότητα 2, Κεφ. 13 ”Τέλεια και ατελής διαίρεση” σελ. 39 ασκήσεις 4,5
  • Ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Μιλήσαμε για την ανακύκλωση

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Φυλλάδιο με αριθμούς

• Αντιγραφή από το κείμενο σελ. 64 ” Χρησιμοποίησε το ξανά…και ξανά…και ξανά…” (Τώρα μάντεψε…ολόκληρης της Αμερικής.)
  • Ορθογραφία από το κείμενο σελ. 64 ” Χρησιμοποίησε το ξανά…και ξανά…και ξανά…” (Όμως, τι συμβαίνει…θα ήταν τότε ο κόσμος μας!)
  • Βιβλίο Μαθητή σελ. 66 ανάγνωση το πινακάκι
  • Άσκηση στο τετράδιο με απλές και σύνθετες προτάσεις.

• Άσκηση στο πράσινο τετράδιο με κάθετες διαιρέσεις

576:3                    928:4                       526:6                             969:8

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τους αριθμούς
  • Arbeitsbuch: ασκ.9-10 σελ.19
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.11 και 13( οι λέξεις είναι οι εξής: das Stadion, die Schokolade, der Schuh, die Marmelade, der Name, alle, wer ist das, er heißt, die Klasse)

• Μοιράστηκε το επαναληπτικό διαγώνισμα της 2ης Ενότητας στη Γλώσσα. Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.
  • Αύριο , Τετάρτη 16/11/2022 θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων για την Δ’ τάξη, από τις 13:30 μέχρι τις 14:20.
  • Μοιράστηκαν τα λόγια που θα πει ο κάθε μαθητής  για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. (απλή ανάγνωση) καθώς και τα ποιήματα