Δ Δημοτικού - 15 Σεπτεμβρίου 2020

Γνωρίζω το Βιβλίο Μαθητή “Πετώντας με τις λέξεις”

• Β.Μ.: Εν. 1: “Ο Σεπτέμβρης” εργ. 1,2,3β,4 σελ. 10-12
  • Τ.Ε.: εργ. 1,2 σελ. 7

• Β.Μ.: Κεφ. 1: “Θυμάμαι ό,τι έμαθα από τη Γ’ τάξη” σελ. 8-9

Λογοτεχνική ώρα

Εισαγωγή και πληροφορίες για το μάθημα της Λογοτεχνίας και το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Ο μικρός πρίγκιπας”.

Γερμανικά

Γράψαμε στο τετράδιο την αλφαβήτα, τους διφθόγγους και τα γράμματα με διαλυτικά ( Umlaut).

• Αντιγραφή: Β.Μ. εργ. 3β σελ. 12
  • Ορθογραφία: τις λέξεις από Τ.Ε. εργ. 1 σελ. 7 και τους μήνες και με τα δύο ονόματά τους εργ. 2. σελ. 7

(Για την Πέμπτη!)

Παρακαλώ κάθε φορά που υπάρχει κείμενο στη γλώσσα, να γίνεται ανάγνωση στο σπίτι τουλάχιστον μία φορά!

• Τ.Ε.: εργ. 1 σελ. 6

Γερμανιικά

Να διαβάσετε από το τετράδιο την αλφαβήτα, τους διφθόγγους και τα γράμματα με διαλυτικά ( Umlaut).

Παρακαλώ να πάρετε:

1 κόκκινο τετράδιο αντιγραφής

1 πράσινο τετράδιο γραμματικής

1 κίτρινο τετράδιο ορθογραφίας

• Παρακαλώ να φέρετε 53,50€ για τα βιβλία των Αγγλικών και 5€ για το λογοτεχνικό σας βιβλίο (Ο μικρός πρίγκιπας).
  • Το μάθημα των Γαλλικών δεν πραγματοποιήθηκε λόγω απουσίας της καθηγήτριας.
  • Παρακαλώ να ντυθούν όλα τα βιβλία.
  • Κάθε μαθητής να έχει στο ράφι του το κίτρινο τετράδιο, το ανθολόγιο (Γ’ & Δ’ τάξης από πέρσι) και το ευρετήριο!
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Μέσα στον φάκελο των παιδιών υπάρχει το πρόγραμμα και το Ατομικό Δελτίο Υγείας, το οποίο παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό.

Παρακαλώ να αγοράσετε τα βιβλία των Γερμανικών:

• Paul Lisa und Co1 (Kursbuch, Arbeitsbuch, Glossar)