Δ Δημοτικού - 29 Νοεμβρίου 2022

• Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Ανάγνωση: “Μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής”, Β.Μ. σελ. 74-75
  • Β.Μ. σελ. 77-78, ασκήσεις: 2, 4 και 6

• Έλεγχος της άσκησης που είχαμε για το σπίτι
  • Corpus 2ης Ενότητας σελ. 1, άσκηση 1
  • Corpus 2ης Ενότητας σελ. 2, άσκηση 4

• Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 77, άσκηση 4 (“Όταν βρισκόμαστε σε ένα σταυροδρόμι… ακόμα και αν είναι μονόδρομος.”)
  • Αντιγραφή: Β.Μ. σελ.78, άσκηση 4 (πινακάκι), τις σύνθετες λέξεις: σταυροδρόμι, πεζοδρόμιο, μονόδρομος, αυτοκινητόδρομος, σιδηρόδρομος, αεροδρόμιο, ιππόδρομος, χωματόδρομος, ποδηλατόδρομος

• Corpus 2ης Ενότητας σελ. 2, άσκηση 3

• Το επόμενο βιβλίο, με το οποίο θα ασχοληθούμε στη Λογοτεχνική Ώρα είναι “Τα Χριστούγεννα των παιδιών” του Β. Ηλιόπουλου. Παρακαλώ, να δείτε εάν έχετε το βιβλίο στη βιβλιοθήκη σας και να με ενημερώσετε με mail (katerinou.la@hotmail.com).
  • Έως και την Παρασκευή 02/12/22 , όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250Ε/ άτομο).
  • Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους καθημερινά, για τις πρόβες.
  • Σήμερα επισκεφτήκαμε τον υγροβιότοπο της λίμνης Βιστωνίδας.