Δ Δημοτικού - 31 Οκτωβρίου 2023

• Βιβλίο μαθητή σελ. 85: Έλεγχος άσκησης 5 και κάναμε άσκηση 6
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 86: Ασκήσεις 1 και 2

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 30: Έλεγχος ασκήσεων 1, 2, 3 και 4
  • Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 31: Επεξήγηση του μαθαίνω και κάναμε από ένα παράδειγμα από τις ασκήσεις 6, 7, 8 και κάναμε 10
  • Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 32: Άσκηση 1

Γερμανικά

Workbook: ελέγξαμε τις ασκήσεις σελ 6

• Βιβλίο μαθητή σελ. 87: Την άσκηση που έχει
  • Τετράδιο εργασιών σελ. 55: Ασκήσεις 1, 2
  • Να μεταφερθούν οι λέξεις της σημερινής ορθογραφίας στο ευρετήριο και να κατανοηθεί η ορθογραφία τους
  • Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου οι μαθητές θα γράψουν τεστ στο Α’ τεύχος της γλώσσας. Οι μαθητές να διαβάσουν κυρίως από τα corpus τα φαινόμενα που βρίσκονται στις σελίδες 89-93 του βιβλίου μαθητή (εκτός από συντομογραφίες-αρκτικόλεξα). Σε αυτές τις σελίδες παραλείπονται τα φαινόμενα που είναι σχετικά με το “λεξιλόγιο-ορθογραφία”. Αυτά θα τα βρείτε στα corpus. Φυσικά, θα δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες στο μάθημα και θα γίνει και επανάληψη.

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 31: Κατανόηση του μαθαίνω και τις υπόλοιπες ασκήσεις 6, 7, 8

• Μοιράστηκαν στους μαθητές υπεύθυνες δηλώσεις για να πάρουν μέρος στην εκδρομή του σχολείου στη θεατρική παράσταση “ΣΥΡΑΝΟ”. Το κόστος της εκδρομής είναι 10 ευρώ. Παρακαλώ φέρτε μου συμπληρωμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. (14 Νοεμβρίου)
  • Μοιράστηκαν στους μαθητές υπεύθυνες δηλώσεις για να πάρουν μέρος στην εκδρομή του σχολείου στο “Πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής “ στην Χρυσούπολη. Παρακαλώ φέρτε μου συμπληρωμένες τις δηλώσεις και 4 ευρώ. (8 Νοεμβρίου)
  • Παρακαλώ να επιστραφούν τα τεστ των Μαθηματικών υπογεγραμμένα.

Γερμανικά

• Επανάληψη και ορθογραφία τις ίδιες λέξεις

Workbook σελ. 9 ασκ. 4,5,7
Companion σελ. 7: 1 φορά αντιγραφή και ορθογραφία τις λέξεις 131 εώς 138 (ενικός και πληθυντικός) και 143,149