Δ Δημοτικού - 8 Νοεμβρίου 2022

• Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Έλεγχος ασκήσεων που είχαμε στο σπίτι
  • Βιβλίο Μαθητή σελ. 59 άσκηση 3, σελ. 60 ασκήσεις 5,6,7
  • Τετράδιο Εργασιών, συζητήσαμε για τη σπουδαιότητα του νερού και από τη  σελ. 34 κάναμε την  άσκηση 1 προφορικά

• Έλεγχος άσκησης που είχαμε στο σπίτι
  • 2η Ενότητα, Κεφ. 11 ”Πολλαπλασιάζω και διαιρώ” σελ. 34-35 ασκήσεις 1,2,3,4,5,6,7

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Με αφορμή την επίσκεψη που θα πραγματοποιήσουμε στο Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης, μιλήσαμε για τα μουσεία , τα είδη μουσείων και ειδικότερα για το Λαογραφικό Μουσείο της Ξάνθης.

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Γράψαμε τους αριθμούς από το 11 έως το 20

• Ορθογραφία: Από Βιβλίο Μαθητή, ” Στάση βροχοσταλίδων” σελ. 58 (Συμφώνησαν όλες…υπήρχαν υπογραφές)
  • Από Βιβλίο Μαθητή, σελ. 60 να διαβάσετε το πινακάκι
  • Τετράδιο Εργασιών  σελ. 36 άσκηση 3
  • Να κλίνετε στο τετράδιο της Γλώσσας: ο διάδρομος , ο ανεμόμυλος

• 2η Ενότητα, Κεφ. 11 ”Πολλαπλασιάζω και διαιρώ” σελ. 34 το τελευταίο παράδειγμα από την άσκηση 1 , σελ. 34 το τελευταίο παράδειγμα από την άσκηση 4

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τους αριθμούς απο το 1έως το 20
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 1 σελ.18
  • Arbeitsbuch: ασκ.1 σελ.16, ασκ.3 σελ.17, ασκ.5 σελ.18
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.10 ( οι λέξεις είναι οι εξής: was, du sammelst,das Auto, das Foto, lustig, die Brille, das Kino, der Film, schau mal, das Spiel, die Musik)

• Μοιράστηκε το corpus για τη 2η Ενότητα των Μαθηματικών Παρακαλώ να το έχετε στην τσάντα σας.
  • Tην Πέμπτη 10/11/22 θα επισκεφθούμε το Λαογραφικό Μουσείο. Όλοι οι μαθητές να φέρουν από 2 ευρώ.
  • Τη Δευτέρα 14/11/22 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία στο Α’ μέρος (τα πρώτα πέντε μαθήματα) από τα Αρχαϊκά χρόνια.