Δ Δημοτικού - 9 Φεβρουαρίου 2021

Ορθογραφία – άσκηση

Παραγωγή λόγου: “Περιγράφω το αγαπημένο μου ζωάκι/κατοικίδιο”

Εξάσκηση στον πίνακα

Λογοτεχνική Ώρα

Σχολιάσαμε την εξέλιξη της ιστορίας ως τώρα στο λογοτεχνικό μας βιβλίο “Ο αδελφός της Ασπασίας”

Γαλλικά

• Ελέγξαμε τις ασκήσεις μας
  • Μιλήσαμε για το σχολικό πρόγραμμα των παιδιών στη Γαλλία.
  • Μιλήσαμε για τα γλυκά των Γάλλων.

Γερμανικά

• Γράψαμε το ρήμα haben και τις προθέσεις am-um.
  • Διόρθωση ασκήσεων.

Λογοτεχνική ώρα

Για την επόμενη φορά έχετε να διαβάσετε τις σελ. 83-106

Γαλλικά

• Να διαλέξετε 2 γαλλικά γλυκά από το κείμενο της σελίδας 36 του compagon, να τα ζωγραφίσετε με βάση την περιγραφή του βιβλίου και να γράψετε το όνομα τους στα γαλλικά. Στη συνέχεια να κάνετε το ίδιο για 2 γλυκά της χώρας σας.
  • Άσκηση σελ. 36 του compagnon
  • Να κλίνετε τα ρήματα fermer= κλείνω, couper=κόβω και coller = κολλάω ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε το ρήμα haben και τις προθέσεις am-um.
  • Arbeitsbuch: ασκ.7 σελ.43, ασκ.10a+b σελ.44
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.20 (οι λέξεις είναι οι εξής: das Wasser, der Stundenplan, Montag Dienstag, Mittwoch, Donnerstag, Freitag, Samstag, Sonntag)

Την επόμενη Δευτέρα 15/2/2021 θα γράψουμε επαναληπτικό κριτήριο αξιολόγησης στην ιστορία (Κεφάλαια: 25, 26, 27, 28, 29).

Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς το επαναληπτικό της γλώσσας.

Το κόστος για την συμμετοχή στο μαθηματικό διαγωνισμό Πυθαγόρας είναι 10 ευρώ. Παρακαλώ, να φέρετε τα χρήματα μέχρι την Παρασκευή 12/2.