Ε Δημοτικού - 15 Σεπτεμβρίου 2020

Γερμανικά

Επανάληψη στις ερωτήσεις και απαντήσεις που συστηνόμαστε και στους αριθμoύς.

Β.Μ. (Βιβλίο Μαθητή) “O φίλος μας το δάσος” σελ. 8-10.

Β.Μ. σελ: 10-11 “Οι Ρωμαίοι κυβερνούν τους Έλληνες”

Γερμανικά

Να διαβάσετε από το τετράδιο τους αριθμούς και τις ερωτήσεις και απαντήσεις που συστηνόμαστε.

Β.Μ. (Βιβλίο Μαθητή) σελ: 11/ άσκηση: 4 (μόνο για την πρώτη και την δεύτερη παράγραφο του κειμένου).

Επανάληψη: Ενεργητική και Παθητική φωνή Α’ συζυγία μόνο την Οριστική (από βιβλίο Γραμματικής σελ: 144-145)

Χ.Α. (Χρονική Αντικατάσταση) τα ρήματα ποτίζουμε, γνωρίζετε

Μαθαίνουμε το μάθημα “Οι Ρωμαίοι κυβερνούν τους Έλληνες”

• Το μάθημα των Γαλλικών δεν πραγματοποιήθηκε σήμερα, λόγω απουσίας της καθηγήτριας.
  • Παρακαλώ να φέρετε 53,50€ για τα βιβλία των Αγγλικών.
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό μαζί τους.