Ε Δημοτικού - 17 Σεπτεμβρίου 2020

Β.Μ. “Η φίλη μας η θάλασσα”  σελίδες: 12 και 13.

Γερμανικά

Επανάληψη στα Modal Verben moecht- και koennen και στα ρήματα haben και sein.

Β.Μ. “Υπενθύμιση – Α’ μέρος” Κεφάλαιο 1. Σελίδες:7,8

Ιστορία

Β.Μ. Κεφάλαιο 2 “Οι Έλληνες “κατακτούν” τους Ρωμαίους με τον πολιτισμό τους. ”  σελίδες: 12-13.

Τ.Ε. Κεφάλαιο 2 “Οι Έλληνες “κατακτούν” τους Ρωμαίους με τον πολιτισμό τους. ”  σελίδα 5 άσκηση 2.

Τ.Ε. σελίδα:10 άσκηση: 3.

Στο μπλε τετράδιο να κάνετε χρονική αντικατάσταση στην ίδια φωνή και πρόσωπο τα ρήματα “βουτάμε” και “κρατιέσαι”

Τ.Ε. “Υπενθύμιση – Α’ μέρος” Κεφάλαιο 1.  σελίδα:7 άσκηση 2  και σελίδα:8 ασκήσεις: 7,8,9.

Γερμανικά

Να διαβάσετε από το τετράδιο τα ρήματα haben, sein και τα Modal Verben moecht-, koennen και μία άσκηση στο τετράδιο.

Ιστορία

Μαθαίνουμε καλά το μάθημα ” Οι Έλληνες κατακτούν τους Ρωμαίους με τον πολιτισμό τους”

• Παρακαλώ να φέρετε 53,50€ για τα βιβλία των Αγγλικών.
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό μαζί τους.