Ε Δημοτικού - 20 Σεπτεμβρίου 2021

• Student book pages 82,83

Εργαστήρια δεξιοτήτων

Θεματική ενότητα: Φροντίζω το περιβάλλον

Γνωρίζω τις περιβαλλοντικές μη κερδοσκοπικές οργανώσεις

• WWF
  • GREENPEACE
  • ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ

Τ.Ε.άσκηση 3 σελ. 10 (να ολοκληρωθεί η άσκηση στο βιβλίο)

Τ.Ε. άσκηση 4 σελ. 10-11 (πάνω στο βιβλίο)

Να κάνετε Χ.Α. (χρονική αντικατάσταση) των ρημάτων: κυνηγάει, τρώτε (στο μπλε τετράδιο)

(Για αύριο!)

Φυσική

Καλό διάβασμα:

• Β.Μ. “Υλικά σώματα” σελ. 12-13
  • Β.Μ. “Δομή της ύλης” σελ. 14-15

Γεωγραφία

Καλό διάβασμα:

Β.Μ. Α’ Ενότητα: “Ο χάρτης”  σελ. 10-12 (ιδιαίτερα το γεωγραφικό γλωσσάρι σελ. 12)

• Workbook page 44 exercises  2 and 3

Αγαπητοί γονείς,

μετά από την τελευταία ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας, θα πρέπει να γίνονται 2 self tests ανά εβδομάδα, και συγκεκριμένα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.  Συνεπώς θα πρέπει οι μαθητές να έχουν μαζί τους κάθε Τρίτη και Παρασκευή το έντυπο του test μαζί τους  αποκλειστικά εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο από τον κηδεμόνα τους.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 15 ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως  το ποσό των 53,60 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.

• Παρακαλώ να φέρετε 7 ευρώ για το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Φιλενάδα φουντουκιά μου”

• Παρακαλώ να μείνουν στα ράφια της τάξης τα εξής: -κουτί με προσωπικά αντικείμενα (ψαλίδι, μπλοκ, κόλλες, μπογιές, χάρακες, διαβήτης, φάκελος μουσικής κλπ.), – το βιβλίο της Κ.Π.Α., το βιβλίο Θρησκευτικών, το Ανθολόγιο της γλώσσας, το ευρετήριο και το άσπρο τετράδιο (πρόχειρο).

Καλή εβδομάδα!