Ε Δημοτικού - 21 Νοεμβρίου 2022

• Workbook pages 12 ,13
  • Grammar book page 20

Ιστορία

Ετοιμάσαμε ένα χαρτόνι με σκηνές που ζωγραφήσαμε από τη Στάση του νίκα.

Τ.Ε. σελίδα 17 ασκήσεις 3 και 4

Φυσική

Φ.Ε. 5: Βρασμός

Τ.Ε. σελίδες 84-86

Διαβάζουμε καλά τη θεωρία από Β.Μ. σελίδες 10-11 (Ρήμα / Υποκείμενο / Αντικείμενο)

Τ.Ε. σελίδα 57, άσκηση 4 (από  το κείμενο στη δίπλα σελίδα, 56)

• Grammar book page 15 exercise 4 ,page 22 exercise 7
  • Workbook page 14 exercises 1 ,2

Φυσική

Τ.Ε. σελίδα 85, να μάθετε καλά το συμπέρασμα και τη βασική διαφορά της εξάτμισης με τον βρασμό

Ιστορία

Για την επόμενη φορά δεν έχετε κάποιο μάθημα για διάβασμα. Σας συμβουλεύω να αφιερώσετε χρόνο, να κάνετε μια επανάληψη στα μαθήματα 13 “Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη διοίκηση και τη νομοθεσία” και 14 “Οι Δήμοι αναστατώνουν την πρωτεύουσα με τη στάση του νίκα”

• Σήμερα μοιράστηκε στους μαθητές ο ρόλος του καθενός για το χριστουγεννιάτικο θεατρικό.
    Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους για να ξεκινήσουμε τις πρόβες.
  • Αύριο θα γράψουμε Επαναληπτικό στη Γεωγραφία στα παρακάτω κεφάλαια
  1. Κεφάλαιο 2, μόνο το φυλλάδιο που σας είχα δώσει με τους χάρτες
  2. Κεφάλαιο 8, μόνο όσα υπογραμμίσαμε απ’ το γεωγραφικό γλωσσάριο (ακτογραμμή, διώρυγα, ισθμός, πορθμός, κόλπος)
  3. Κεφάλαιο 9, να μπορείτε να βρίσκεται τα πελάγη στον χάρτη (Ιόνιο, Αιγαίο, Κρητικό, Λυβικό, Μυρτώο)