Ε Δημοτικού - 23 Οκτωβρίου 2023

• Ανθολόγιο: “Η παρέλαση” (Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου), σελ. 215-216
  • Συζήτηση γύρω από τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου και του διαστήματος που ακολούθησε

• Β.Μ. Κεφάλαιο 10Α: “Πολλαπλάσια και διαιρέτες”, σελ. 39-41 ασκήσεις: 1 (προφ.), 2, 4, 5α, 8

• Β.Μ. “Η Αυτοκρατορία χωρίζεται σε Ανατολική και Δυτική”, σελ. 31-33
  • Παράθεμα 5 σελ. 33

• Student’s Book: p. 22 – 23
  • Companion exercises

ΚΠΑ

• Κεφάλαιο 6: “Είμαστε πολίτες της Ελλάδας, της Ευρώπης και του κόσμου”, σελ. 28-33

• Να σχολιάσετε σε 2 παραγράφους (στο Τετράδιο Γραφής) τη φράση του κειμένου: “Για τον αρχηγό δεν τον ένοιαζε και τόσο, μα δεν ανεχότανε να κοροϊδεύουν την ΠΑΤΡΙΔΑ” (Ανθολόγιο, σελ. 217-άσκηση 2)

• Β.Μ. σελ. 41 ασκήσεις: 5β, 6, 10

Για την επόμενη φορά να μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

• Γιατί χωρίστηκε η Αυτοκρατορία σε ανατολική και δυτική; Ποιοι ανέλαβαν τη διοίκηση κάθε μέρους;
  • Ποια μέτρα πήρε το Ανατολικό τμήμα, ώστε να αποφύγει τις συγκρούσεις;
  • Ποιους εχθρούς αντιμετώπισε και πώς το Δυτικό τμήμα;

• Workbook: p. 18 exercises
  • Companion: p. 14, 15 Spelling
  • Irregular Verbs p. 136 ( drive – feel)
  • Companion: p. 90, 91 Study + Exercises

ΚΠΑ

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Φυσικά

Την Πέμπτη, 26/10/2023, θα γράψουμε διαγώνισμα στο κεφάλαιο της Ενέργειας. Να ξαναδιαβάσετε το συμπληρωματικό Corpus και να δείτε τις ασκήσεις από κάθε ενότητα του Τ.Ε. (ΦΕ1-ΦΕ4).

• Αύριο θα πραγματοποιηθεί η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Οχυρό της Νυμφαίας. Δε θα γίνει μάθημα. Να έχετε μαζί σας μία μικρή τσάντα με φαγητό, νερό, χαρτομάντηλα. Τα κινητά επιτρέπονται μόνο για να βγάλετε φωτογραφίες-όπου επιτρέπεται.