Ε Δημοτικού - 10 Φεβρουαρίου 2023

Τ.Ε. σελίδα 13, άσκηση 8

Σελίδα 144, άσκηση 2(ε-η)

33. Οι αρνητικοί αριθμοί

Σελίδες:

• 154-155, θεωρία και εφαρμογές
  • 155, ασκήσεις 1-4
  • 156, ασκήσεις 5-11
  • 157, ασκήσεις 12-13

Λογοτεχνική ώρα

Κάναμε σκετσάκια κάποια αποσπάσματα από τις σελίδες που είχαμε διαβάσει

• Να διορθώσετε το κίτρινο τετράδιο
  • Τ.Ε. σελίδα 9, άσκηση 3 (ερμηνεία και προτάσεις)
  • Να διαβάσετε για ορθογραφία τις λέξεις από Τ.Ε. σελίδα 13, ασκήσεις 8 και 9

Δεν έχετε ασκήσεις για το σπίτι

Λογοτεχνική ώρα

Να διαβάσετε τις σελίδες 64-86

• Οι μαθητές της Γ’, Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης θα έρθουν σε επαφή με τεχνικές και θεατρικές φόρμες παρακολουθώντας εργαστήρι της θεατρικής ομάδας «Ανατολικά του Νέστου» Το κόστος είναι 2€
  • Όσοι θα λάβετε μέρος στον διαγωνισμό Φυσικών, να επιβεβαιώσετε το email σας (ελέγξτε ακόμη και στα spam – Ανεπιθύμητα)
  • Παρακαλώ να φέρετε τα βιβλία της πληροφορικής και να τα αφήσετε στο ράφι σας
  • Το ΑΞΙΟΝ στηρίζει δράσεις συλλόγων με εθελοντικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα. Συμμετέχουμε στη δράση αλληλεγγύης «Ο Αϊ-Βασίλης άργησε μια μέρα» που διοργανώνει για 7η συνεχόμενη χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Βάτραχοι». Μέχρι και τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας τρόφιμα μακράς διαρκείας (αλεύρι, μακαρόνια, όσπρια, γάλα, κονσέρβες…) και είδη πρώτης ανάγκης (απορρυπαντικά, πάνες για παιδιά και γυναίκες…) για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και της Ομάδας Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ξάνθης που στηρίζει περισσότερες από 150 οικογένειες.