Ε Δημοτικού - 13 Μαΐου 2022

• Homework checked
  • Grammar book pages 58 -60
  • Workbook page 30 exercises 2 ,3

Παραγωγή λόγου: Να γράψετε μια ολοκληρωμένη έκθεση με επιχειρήματα για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της τηλεόρασης αι γενικότερα των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης στη ζωή μας. (στο κίτρινο τετράδιο για τη Δευτέρα!)

Β.Μ. ασκήσεις 5, 6  σελ. 66

Φυσική

Διάβασμα: Β.Μ. “Μηχανική” σελ. 104-107

Τ.Ε. Φ.Ε. 1 ασκήσεις 1, 2, 3 σελ. 163

(Για τη Δευτέρα!)

• Companion page 41 Copy(1) ,Spelling

Παρακαλώ από δω και στο εξής καθημερινά τα παιδιά να έχουν μαζί τους καπέλο, αντιηλιακό και μια αλλαξιά ρούχων.

Τη Δευτέρα 16/5/2022 θα πραγματοποιηθούν οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου κοριτσιών. Όσες θα συμμετέχετε παρακαλώ να είστε οργανωμένες με αλλαξιά ρούχων, νερό και αντιηλιακό. Θα έχετε κανονικά μαζί σας τσάντα με βιβλία για όλα τα μαθήματα.

Έχουν δοθεί στα παιδιά τα νέα μας λογοτεχνικά βιβλία. Παρακαλώ να ξεκινήσετε την ανάγνωση των βιβλίων καθώς την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφθεί ο συγγραφέας Κώστας Στοφόρος το σχολείο μας και θα μας μιλήσει για το βιβλίο αυτό.

Σήμερα δόθηκαν στα παιδιά οι υπεύθυνες δηλώσεις για την εκδρομή με διανυκτέρευση το Δασικό χωριό στις 25/5. Το κόστος της εκδρομής θα είναι 35 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε εγκαίρως τις δηλώσεις υπογεγραμμένες καθώς και τα απαραίτητα χρήματα.

Καλό Σαββατοκύριακο!