Ε Δημοτικού - 15 Οκτωβρίου 2021

Παραγωγή λόγου: “Μια βόλτα στο κέντρο της πόλης”

Ιστορία

Τ.Ε. Κεφ. 7 σελ. 10 (προφορικά)

Κοινωνική Πολιτική Αγωγή

Β.Μ. Κεφ. 6 “Είμαστε πολίτες της Ελλάδας, της Ευρώπης και του κόσμου” σελ. 28-32

Λογοτεχνία

Σχολιάσαμε όσα διαβάσαμε έως τώρα και διαβάσαμε μέχρι τη σελίδα 65

Ιστορία

Να διαβάσετε το μάθημα: Β.Μ. Κεφ. 7 “Η Κωνσταντινούπολη οχυρώνεται και στολίζεται με έργα τέχνης” σελ. 26-28

Λογοτεχνία

Για την επόμενη φορά θα έχετε να διαβάσετε τις σελίδες 66-85

Κοινωνική πολιτική αγωγή

Εργασία:

Να βρείτε πληροφορίες για:

• Ποιες χώρες ανήκουν στην Ευρώπη;
  • Ποιες χώρες ανήκουν στην ευρωπαϊκή ένωση;

• Την επόμενη Πέμπτη 21/10/2021 θα γράψουμε επαναληπτικό στη φυσική στην ενότητα “Μίγματα – διαλύματα”

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους ένα σετ αλλαξιάς ρούχων.

• Κάθε Τρίτη, την ώρα της Γυμναστικής θα γίνεται το μάθημα της Ιστορίας και κάθε Τετάρτη στην ώρα της Ιστορίας θα πραγματοποιείται το μάθημα της γυμναστικής.

• Την Τρίτη 19/10/2021, εάν το επιτρέψει ο καιρός,  θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή μέσω του ΚΠΕ Βιστωνίδας, για να εξερευνήσουμε τους μαιανδρισμούς του ποταμού Νέστου.

• Την επόμενη Παρασκευή 22/10/2021 και ώρα 13:30, θα πραγματοποιηθεί  η πρώτη δια ζώσης συνάντηση γονέων με την εκπαιδευτικό της τάξης.

• Σήμερα δόθηκαν σε όλους τους μαθητές τα ποιήματά τους για την γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ να τα μάθετε πολύ καλά!

• Παρακαλώ να βρείτε και να γράψετε (στο μπλε τετράδιο) πληροφορίες και φωτογραφίες για τον ποταμό Νέστο (χλωρίδα, πανίδα, πηγές, σύνορα, μήκος, Δέλτα ποταμού).

Καλό Σαββατοκύριακο!