Ε Δημοτικού - 17 Σεπτεμβρίου 2021

Ιστορία

Τ.Ε. ασκήσεις 1-4 (προφορικά) σελ. 5

Λογοτεχνική ώρα

Μιλήσαμε για το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Φιλενάδα Φουντουκιά μου” και τη συγγραφέα του βιβλίου, Αγγελική Βαρελά.

Β.Μ. άσκηση 1 σελ. 17 (να γίνει στο μπλε τετράδιο η άσκηση)

Β.Μ.  άσκηση 4 σελ. 18-19 (να γίνει στο βιβλίο η άσκηση)

Διάβασμα για τους χρόνους των ρημάτων από το CORPUS της 1ης ενότητας

(Για τη Δευτέρα!)

Κάθε φορά στο μάθημα της γλώσσας θα έχετε όλοι μαζί σας:

1. Τα βιβλία της γλώσσας (Β.Μ. και Τ.Ε.)
  2. Τα μπλε τετράδια (1, 2)
  3. Το κίτρινο τετράδιο (παραγωγής λόγου)
  4. Το corpus της κάθε ενότητας που θα σας έχει μοιραστεί

Ιστορία

Να διαβάσετε το μάθημα: Β.Μ. Κεφ. 2 “Οι Έλληνες <<κατακτούν>> τους Ρωμαίους με τον πολιτισμό τους” σελ. 12-13

Αγαπητοί γονείς,

μετά από την τελευταία ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας, θα πρέπει να γίνονται 2 self tests ανά εβδομάδα, και συγκεκριμένα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.  Συνεπώς θα πρέπει οι μαθητές να έχουν μαζί τους κάθε Τρίτη και Παρασκευή το έντυπο του test μαζί τους  αποκλειστικά εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο από τον κηδεμόνα τους.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 15 ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως  το ποσό των 53,60 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.

• Παρακαλώ να φέρετε 7 ευρώ για το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Φιλενάδα φουντουκιά μου”

• Παρακαλώ να μείνουν στα ράφια της τάξης τα εξής: -κουτί με προσωπικά αντικείμενα (ψαλίδι, μπλοκ, κόλλες, μπογιές, χάρακες, διαβήτης, φάκελος μουσικής κλπ.), – το βιβλίο της Κ.Π.Α., το βιβλίο Θρησκευτικών, το Ανθολόγιο της γλώσσας, το ευρετήριο και το άσπρο τετράδιο (πρόχειρο).

Καλό Σαββατοκύριακο!