Ε Δημοτικού - 28 Ιανουαρίου 2022

Ασκήσεις στο μπλε τετράδιο

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Β.Μ. Κεφ. 19Α “Πολλαπλασιασμός φυσικού αριθμού ή κλάσματος με κλάσμα. Αντίστροφοι αριθμοί” σελ. 84-85

Ιστορία

Β.Μ. Κεφ. 25 “Το Βυζάντιο φτάνει στο απόγειο της ακμής του” σελ. 75-76

• Να κάνετε στο μπλε τετράδιο χρονική αντικατάσταση των ρημάτων: θα ανεβείτε, απομακρύνεται, κρύωνα,

• Να κάνετε γραμματική αναγνώριση της πρότασης: Ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό θα κάνει πέρα.

(Για τη Δευτέρα!)

Β.Μ. Κεφ. 19Α. Ασκήσεις 2, 3, 6, 10, 11 σελ. 85

(Για τη Δευτέρα!)

Ιστορία

Να διαβάσετε καλά το μάθημα: Β.Μ. Κεφ. 25 “Το Βυζάντιο φτάνει στο απόγειο της ακμής του” σελ. 75-76

Λογοτεχνία

Από το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο να διαβάσετε τις σελίδες 9-31.

Σήμερα την τελευταία ώρα η Στ’ τάξη μας παρουσίασε το λογοτεχνικό της βιβλίο “Μέσα στις φλόγες” της Δ. Σωτηρίου.

Την 5η ώρα συζητήσαμε για την γιορτή των γραμμάτων και για τους τρεις Ιεράρχες που γιορτάζουν την Κυριακή 30/1.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές από Δευτέρα και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να έχουν μαζί τους το βιβλίο και το τετράδιο των μαθηματικών.

Την Δευτέρα δε θα κάνουμε Φυσική. |Το μάθημα θα αναπληρωθεί την Τρίτη.

Την Δευτέρα 31/1/2022 γράφουμε επαναληπτικό στη γεωγραφία στα κεφάλαια:

Β.Μ Κεφ. 13 σελ. 47-49 (Τα βουνά της Ελλάδας)

Β.Μ. Κεφ. 14 σελ. 50-52 (Οι πεδιάδες της Ελλάδας)

Β.Μ. Κεφ. 19 σελ. 66-68 (Οι ποταμοί της Ελλάδας)

Β.Μ. Κεφ. 20 σελ. 69-71 (Οι λίμνες της Ελλάδας)

Παρακαλώ να είστε συνεπείς με την διενέργεια των υπογεγραμμένων και εκτυπωμένων self tests σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΕΟΔΥ και του σχολείου μας. Για την εβδομάδα αυτή οφείλετε να φέρετε εκτυπωμένα και υπογεγραμμένα τα self tests την Τρίτη 1/2 και την Παρασκευή 4/2.

Καλό Σαββατοκύριακο!