Ε Δημοτικού - 6 Μαΐου 2022

Φυσική

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Ασκήσεις για το μπλε τετράδιο (για την Τρίτη!):

Α) Να κάνετε γραμματική αναγνώριση τις παρακάτω προτάσεις:

• Τα μουσικά σχολεία της χώρας μας τραγούδησαν προχθές στην πλατεία.
  • Αύριο ο καιρός θα είναι βροχερός!

Β) Να κάνετε χρονική αντικατάσταση τα ρήματα αμφιβάλλετε και υποβάλλουμε

Γ) Να κλίνετε και στους δύο αριθμούς και στα τρία γένη το επίθετο ο πολύς, -ή, -ύ

Φυσική

Την Πέμπτη 12/5/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό στην ενότητα του ΗΧΟΥ.

Την Τρίτη 10/5/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό στην ιστορία στην ενότητα ΣΤ’.

(Θα έχετε μαζί σας όμως και τα βιβλία!)

• Σήμερα επισκεφθήκαμε το κέντρο της πόλης μας και παρακολουθήσαμε τα μουσικά δρώμενα του Μουσικού Φεστιβάλ “Πόλις ονείρων”.

• Τη Δευτέρα για τη εκδρομή στους Φιλίππους, παρακαλώ να έχετε μαζί σας μια τσάντα με κολατσιό, νερό, μάσκες, αντισηπτικό και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καπέλο! Θα σχολάσουμε κανονικά!

• Την Τρίτη θα έχετε μαζί σας τα Β.Μ., Τ.Ε και τετράδια γλώσσας, μαθηματικών, ιστορίας και γεωγραφίας και να διαβάσετε κανονικά την θεωρία των αντίστοιχων μαθημάτων, λύνοντας και ότι άσκηση έχετε.

• Το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι “Η πέμπτη πόλη των Δωριέων” του Κ. Στοφόρου. Το κόστος του βιβλίου είναι 7.90 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε τα χρήματα εγκαίρως.

• Τη Δευτέρα 9/5/2022, στα πλαίσια του ωρολόγιου προγράμματος θα πραγματοποιηθεί εκδρομή στο αρχαίο θέατρο των Φιλίππων.  Το κόστος της εκδρομής είναι 12ευρώ (για τη μεταφορά και τον ξεναγό). Παρακαλώ να φέρετε υπογεγραμμένες τις υπεύθυνες δηλώσεις και τα χρήματα.

• Αυτό το Σάββατο 7/5/2022 και ώρα 9:00-10:30 θα διεξαχθεί στο 4ο Δημοτικό σχολείο Ξάνθης η β’ φάση του διαγωνισμού φυσικής για ην Ε’ τάξη.  Όσοι διακριθήκατε παρακαλώ να παρευρίσκεστε στο 4ο ΔΣΞ στις 8:45. Παρακαλώ να έχετε μαζί σας υπογεγραμμένη την υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής, ένα χάρακα και μια αριθμομηχανή (κομπιουτεράκι).

Καλό Σαββατοκύριακο!