Ε Δημοτικού - 12 Μαΐου 2022

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Φυσική

Γράψαμε και διορθώσαμε στην τάξη το επαναληπτικό για την ενότητα του ΗΧΟΥ

Γαλλικά

• Έλεγχος καθηκόντων
  • Το ερωτηματικό επίθετο quel

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων

Β.Μ. Ενότητα 16 “Ο αθλητισμός στην αρχαία Ελλάδα” σελ. 58-59 Περίληψη του κειμένου στο μπλε τετράδιο σε 10-15 σειρές.

Β.Μ. άσκηση 4 σελ. 60

Β.Μ. άσκηση 6 σελ. 61

Β.Μ. άσκηση 7 σελ. 61

(Για αύριο!)

Γαλλικά

• Να διαβάσετε για το ερωτηματικό επίθετο quel από το τετράδιο της γραμματικής.
  • Επανάληψη τις λέξεις 29-41 σελ. 61 CD
  • Ασκήσεις 5 σελ. 64/ 1 σελ. 68/ 1 σελ. 70 του CD

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις προθέσεις in/auf/an
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 4b σελ.18
  • Arbeitsbuch: ασκ.4-5 σελ.17, ασκ.6a+b σελ.18
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.10-11 (οι λέξεις είναι οι εξής: der Freund treffen, der Spielplatz, die Party, das Schwimmbad, die Skaterbahn, das Eiscafe, das Eis, der Park, das Stadion, die Sporthalle, die Bilder- Ausstellung)

Έχουν δοθεί στα παιδιά τα νέα μας λογοτεχνικά βιβλία. Παρακαλώ να ξεκινήσετε την ανάγνωση των βιβλίων καθώς την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφθεί ο συγγραφέας Κώστας Στοφόρος το σχολείο μας και θα μας μιλήσει για το βιβλίο αυτό.

Αύριο θα κάνουμε Ιστορία, γλώσσα και φυσική και αγγλικά.

Έχουν μοιραστεί υπεύθυνες δηλώσεις για τη συμμετοχή των παιδιών στους σχολικούς αγώνες. Παρακαλώ να επιστραφούν αύριο υπογεγραμμένες από τους γονείς.

Αύριο Παρασκευή 13/5/2022, την 4η και 5η ώρα θα γίνει αναπλήρωση στο μάθημα των αγγλικών.