Ε Δημοτικού - 14 Οκτωβρίου 2021

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων από corpus 2ης ενότητας

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Β.Μ. Κεφ. 8 “Η πρόσθεση και η αφαίρεση στους φυσικούς αριθμούς” σελ. 32-33 (συνέχεια και ολοκλήρωση του κεφαλαίου)

Φυσική

B.M. “Διαλύματα” σελ. 22-23

Τ.Ε. Φ.Ε. 2 “Μελετάμε τα διαλύματα” σελ. 34-35

Γαλλικά

• Έλεγχος καθηκόντων

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Γράψαμε το ρήμα sammeln και τις προθέσεις am/im/um/zu

Β.Μ. Κεφ. 8 “Η πρόσθεση και η αφαίρεση στους φυσικούς αριθμούς” Ασκήσεις: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 16, 17, 22 σελ. 32-33

Φυσική

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ: B.M. “Διαλύματα” σελ. 22-23

• Την επόμενη Πέμπτη 21/10/2021 θα γράψουμε επαναληπτικό στην ενότητα “Μίγματα – διαλύματα”

Γαλλικά

• Να κάνετε τις ασκήσεις του επαναληπτικού φυλλαδίου.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τα ρήματα sammeln, haben, sein και τις προθέσεις am/im/um/zu.
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 7α σελ.64
  • Arbeitsbuch: φυλλάδιο με προθέσεις am/im/um
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.37 (οι λέξεις είναι οι εξής: der Schnee, wunderbar, der Regen, Schluss machen, der Kuli, heiß, die Schule, Weihnachten, basteln, das Lineal, bunt, waschen)

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους ένα σετ αλλαξιάς ρούχων.

• Κάθε Τρίτη, την ώρα της Γυμναστικής θα γίνεται το μάθημα της Ιστορίας και κάθε Τετάρτη στην ώρα της Ιστορίας θα πραγματοποιείται το μάθημα της γυμναστικής.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να έχουν πάντα στο ράφι τους το πρόχειρο τετράδιο (άσπρο τετράδιο), καθώς και το φάκελο για τα φυλλάδια. Επίσης να έχουν όλοι στα ράφια τους όλα τα είδη εικαστικών (μπλοκ, τέμπερες, μπογιές, ψαλίδι,, κόλλα, πινέλο).

• Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα κριτήρια αξιολόγησης των Μαθηματικών.

• Την 5η ώρα παρακολουθήσαμε ομιλία για το Μακεδονικό αγώνα.

• ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: Αύριο να φέρετε εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο το self test.

• Αύριο Παρασκευή 15/10/2021 θα ξεκινήσουν οι δραστηριότητες (κιθάρα/ρομποτική). Όσοι έχουν επιλέξει κάποια από αυτές θα σχολάσουν 14:20, ενώ οι υπόλοιποι κανονικά στις 13:25.