Ε Δημοτικού - 14 Δεκεμβρίου 2023

• Φυλλάδιο με χριστουγεννιάτικες ασκήσεις

• Β.Μ. “3o Επαναληπτικό”, σελ. 96 ασκήσεις: 31, 33, 35

Φυσικά

• Γράψαμε το επαναληπτικό διαγώνισμα στην ενότητα της “Θερμότητας”.

Companion: p. 37

Workbook: p. 45

Grammar: p. 106 Presenr Perfect (Study)

Copy: p. I’ve played

I haven’t played

Have I played?

Γερμανικά

• Να φέρετε κόλλα για την χριστουγιεννιάτικη χειροτεχνία

• Β. Μ. σελ. 96 άσκηση 36
  • Να μελετήσετε το 2ο Κριτήριο αξιολόγησης. Αύριο, θα το λύσετε στην τάξη.  Μη λύσετε τις ασκήσεις στο σπίτι.

Τη Δευτέρα, 18/12/2023, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γ Ενότητα των Μαθηματικών. Να ξαναδείτε ασκήσεις από το βιβλίο και να δώσετε έμφαση στις ασκήσεις του 3ου Επαναληπτικού (σελ. 93-96).

Φυσικά

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

• Ανταλλαγή δώρων: Να αγοράστε ένα μικρό δωράκι αξίας 10-15 ευρώ για το συμμαθητή ή τη συμμαθήτριά σας. Η ανταλλαγή δώρων θα γίνει στις 20/12/2023. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μην πείτε σε κανέναν το όνομα του παιδιού που σας έτυχε στην κλήρωση. Ας το κρατήσουμε για έκπληξη!!

• Τη μέρα της γιορτής θα πραγματοποιηθεί bazaar.  Όσοι θέλετε να συνεισφέρετε, μπορείτε να φέρετε ό,τι επιθυμείτε (κατασκευές, φαγώσιμα, ρούχα, βιβλία, γλυκά κ.α.) και τα έσοδα θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.