Ε Δημοτικού - 16 Δεκεμβρίου 2021

Παραγωγή λόγου: Γράφω ένα γράμμα σε ένα φίλο μου που είναι μακριά για να του ευχηθώ για τις γιορτές

Φυσική

Β.Μ. Ενότητα 4η “Θερμότητα” σελ. 40-41

Β.Μ. “Θερμοκρασία – Θερμότητα: Δύο έννοιες διαφορετικές” σελ. 42-43

Τ.Ε. ΦΕ1 “Το θερμόμετρο” σελ. 70-72

Γαλλικά

Ξεκινήσαμε μια χριστουγεννιάτικη ταινία

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων.
  • Χριστουγεννιάτικες ασκήσεις.

Φυσική

Τ.Ε. ΦΕ1 “Το θερμόμετρο” ασκήσεις 1, 2, 3 σελ. 73

Γερμανικά

• Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή την έκφραση Frohe Weihnachten und ein neues gutes Jahr

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές αύριο να φέρουν τα υλικά που τους ζητήθηκαν για να φτιάξουμε χριστουγεννιάτικα γλυκά! Οπωσδήποτε να φέρουν και από ένα ζευγάρι γάντια μιας χρήσης.

• Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας. Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.

• ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: Αύριο να φέρετε εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο το self test.