Ε Δημοτικού - 23 Σεπτεμβρίου 2021

Β.Μ. “Ιδιότητες των υλικών σωμάτων”  – Ο Όγκος σελ. 16-17

Τ.Ε. Φ.Ε. 1 “Όγκος” σελ. 20-22

Γαλλικά

• Τελειώσαμε το εισαγωγικό κεφάλαιο του βιβλίου που αναφέρεται στον πολιτισμό και τον τρόπο ζωής των Γάλλων.

Γερμανικά

• Επανάληψη στην τάξη στο οριστικό και αόριστο άρθρο στην ονομαστική και αιτιατική.

Την επόμενη Τρίτη 28/9/2021 θα γράψουμε το πρώτο επαναληπτικό κριτήριο αξιολόγησης στη γλώσσα. Παρακαλώ να διαβάσετε το Corpus και τις ασκήσεις που έχουμε κάνει.

• Corpus 1ης ενότητας γλώσσας άσκηση 1 σελ. 2 (Για αύριο!)

Β.Μ. Κεφ. 5 Ασκήσεις 1, 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, 14, 15 σελ. 16-17

(Οι ασκήσεις 1, 6, 10, 15 να γίνουν πάνω στο βιβλίο, οι υπόλοιπες στο πράσινο τετράδιο!)

(Για την Τρίτη!)

Φυσική

Να κάνετε καλή ανάγνωση το μάθημα: Β.Μ. “Ιδιότητες των υλικών σωμάτων” σελ. 16-17

Καλό διάβασμα τα συμπεράσματα από:  Τ.Ε. Φ.Ε. 1 “Όγκος” σελ. 20-22

Γαλλικά

• Από το Cahier de devoirs σελ. 7 ασκ. 1/ σελ.8 ασκ. 2,3/ σελ. 9 ασκ. 4

Γερμανικά

• Να διαβάσετε το οριστικό και αόριστο άρθρο στην ονομαστική και αιτιατική.
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 5α σελ. 54
  • Φυλλάδιο με οριστικό και αόριστο άρθρο
  • Επανάληψη στο λεξιλόγιο σελ.29 (οι λέξεις είναι οι εξής: der Sieger, Meisterschaften, herzlichen Gluckwunsch, danke, trainieren, jeden Tag, Stunden, viel, fur, wie viele, schlafen, essen, gern, brauchen)

• Παρακαλώ να φέρετε 7 ευρώ για το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Φιλενάδα φουντουκιά μου”

• Αύριο 24/09 στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, τα παιδιά θα συμμετέχουν σε σχολικές δραστηριότητες κατά την 3η και 4η διδακτική ώρα.  Παρακαλούμε να έχουν μαζί τους καπέλο και μια αλλαξιά ρούχων.  Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φορούν ρούχα (T-shirt) χρώματος μπλε.

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές αύριο να φέρουν εκτυπωμένη μια εικόνα (ή κομμένη από περιοδικό/εφημερίδα), με κάποιον άνθρωπο να ασκείται σε κάποιο σπάνιο για την Ελλάδα άθλημα, ώστε να κάνουμε ένα κολάζ.

• Παρακαλώ να έχουν μαζί τους το τετράδιο παραγωγής λόγου (κίτρινο τετράδιο) και το corpus της 1ης ενότητας της γλώσσας, καθώς και τα βιβλία της Ιστορίας.