Ε Δημοτικού - 26 Οκτωβρίου 2023

• Companion exercises : p. 93

Γερμανικά

• Κάναμε hot dog και μιλήσαμε για το Oktoberfest

• Β.Μ. Κεφάλαιο 11: “Κριτήρια διαιρετότητας”, σελ. 45-47 ασκήσεις: 1, 3, 5, 8, 10

Φυσικά

• Γράψαμε το Επαναληπτικό διαγώνισμα στην ενότητα της “Ενέργειας”

• Companion: p. 17
  • Workbook: p. 19 – 20 exercises
  • Irregular Verbs: p. 136 ( fight – forget)
  • Grammar : p. 94 – 95  Study

Γερμανικά

• Επανάληψη την ίδια ορθογραφία

• Να διαβάσετε τα κριτήρια διαιρετότητας που σημειώσαμε στο βιβλίο. Έπειτα, να κάνετε τις ασκήσεις 4, 6 και 13 από το Β.Μ.  σελ. 46-47

Αύριο, να έχετε μαζί σας μόνο τα Μαθηματικά (Β.Μ. και τετράδιο).

Την Παρασκευή, 03/11/2023, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη 2η ενότητα των Μαθηματικών. Να δείτε ξανά από το βιβλίο:

• Κεφ. 8: “Η πρόσθεση και η αφαίρεση στους φυσικούς αριθμούς”
  • Κεφ. 9: “Ο πολλαπλασιασμός στους φυσικούς αριθμούς”
  • Κεφ. 10Α και 10Β: “Πολλαπλάσια και διαιρέτες”
  • Κεφ. 11: “Κριτήρια διαιρετότητας”
  • Κεφ. 12Α και 12Β: “Η διαίρεση στους φυσικούς αριθμούς”

Φυσικά

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

• Αύριο, θα γίνει μάθημα τις πρώτες δύο ώρες. Οι μαθητές θα σχολάσουν 13:40, εκτός από εκείνους που έχουν επιλέξει πιάνο ή κιθάρα, οι οποίοι θα σχολάσουν 14:30.
  • Να μελετήσετε πολύ καλά τα λόγια της παρουσίασης για την αυριανή γιορτή.
  • Στην αυριανή κατάθεση στεφάνων θα πάνε μόνο τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης. Οι μαθητές της Ε’ τάξης θα παρακολουθήσουν κανονικά τη γιορτή.
  • Την Δευτέρα 30/10/23 θα γιορτάσουμε στο μάθημα των Αγγλικών τη γιορτή του Halloween. Οι μαθητές που επιθυμούν μπορούν να ντυθούν με ανάλογες στολές και όλοι να έχουν μαζί τους ένα σακουλάκι με γλυκά.
  • Την Τρίτη 31/10/23 θα επισκεφτεί το σχολείο μας ο ROLO ο χαρακτήρας των Αγγλικών βιβλίων. Οι μικροί μας μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουνε μαζί του και να μιλήσουνε στα Αγγλικά.

Όσον αφορά στην παρέλαση, θα χρειαστείτε:

• Λευκό πουκάμισο και σκουρόχρωμο απλό τζιν παντελόνι (χωρίς σχέδια ή σκισίματα)
  • Μαύρα παπούτσια (Κατά προτίμηση μαύρες μπαλαρίνες για τα κορίτσια)
  • Η Μιρά, ο Πάνος και η Χάνα, οι οποίοι είναι παραστάτες, θα χρειαστούν και λευκά γάντια.