Ε Δημοτικού - 3 Δεκεμβρίου 2020

Τ.Ε. σελίδα 62, άσκηση 9

Γαλλικά

• Διαβάσαμε την page perso και διορθώσαμε τα λάθη μας

Γερμανικά

• Γράψαμε στο τετράδιο τα ρήματα sammeln, haben και κάναμε άσκηση με τις προθέσεις in+auf.

Κεφάλαιο 17. Σύγκριση και διάταξη κλασμάτων

Θεωρία από φυλλάδιο (έχει σταλεί στο skype)

Τ.Ε. σελίδα 47, άσκηση 1

Ιστορία

Μάθημα 18. Πέρσες και Άβαροι συμμαχούν εναντίον του Βυζαντίου.

Β.Μ. σελίδες 55-56, μέχρι “… στην πρωτεύουσά τους Κτησιφώντα.”

Τ.Ε. σελίδα 62, άσκηση 9(να κάνετε την υπόλοιπη άσκηση)

Γαλλικά

• Στη σελίδα e-learning του σχολείου θα βρείτε το επαναληπτικό τεστάκι της ενότητας 6. Θέλω να το συμπληρώσετε και να μου το στείλετε στο mail που σας έχω δώσει το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 7/12.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε στο τετράδιο τα ρήματα sammeln, haben και τις προθέσεις in+auf.
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 11b σελ.68
  • Arbeitsbuch: ασκ.1-2a+b σελ.92-93, ασκ.4 σελ.93
  • Glossar: σελ.38 ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή (οι λέξεις είναι οι εξής: das Ziel, sammeln, tauschen, beliebt, das Kind, Jugendliche, Erwachsene, der Sticker, die Karte, die Briefmarke, das Poster, die Telefonkarte)

Να διαβάσετε πολύ καλά το φυλλάδιο με τη θεωρία του μαθήματος

Ιστορία

να μάθετε καλά το μάθημα 18. Πέρσες και Άβαροι συμμαχούν εναντίον του Βυζαντίου.

Β.Μ. σελίδες 55-56, μέχρι “… στην πρωτεύουσά τους Κτησιφώντα.”

• Αύριο την 2η ώρα θα κάνουμε Μαθηματικά, καθώς σήμερα λόγω δυσκολίας με τη σύνδεση, δεν ολοκληρώσαμε το μάθημα. Να διαβάσετε πολύ καλά τη θεωρία που σας έστειλα στο skype.
  • Οι ασκήσεις στη γλώσσα και τα μαθηματικά θα στέλνονται όλες στη δασκάλα. Μπορείτε να τις στέλνετε στο viber, στο skype ή στο e-mail ( evanci97@hotmail.com). Παρακαλώ στο e-mail να βάζετε ως θέμα το όνομα του μαθητή/μαθήτριας καθώς και το μάθημα. (π.χ. Θέμα: Ευαγγελία/Γλώσσα).