Ε Δημοτικού - 10 Φεβρουαρίου 2021

Γραμματικές και συντακτικές ασκήσεις στο τετράδιο ( μπλε 1 )

Γράψαμε επαναληπτικο στην ενότητα 3

• Check homework
  • Student book pages 42 ,43 ,44

Στο μπλε 1:

• Άσκηση 1: να αναγνωρίσεις γραμματικά τις παρακάτω λέξεις. 1. Τους , 2. Πέμπτος, 3. Συμφωνίας , 4. Αρκετά, 5. Φαγωμενος
  • Άσκηση 2: να αναγνωρίσεις συντακτικά τις υπογραμμισμένες λέξεις από τις παρακάτω προτάσεις. 1. Το αεροπλάνο ήταν παλιό. , 2. Ο Ανέστης έκλεισε την πόρτα. , 3. Η Κυριακή έδωσε τη ζακέτα στη φίλη της.

• Επανάληψη τις λέξεις και τα γραμματικά φαινόμενα που έχουμε κάνει στην Unit 2
  • TEST IN UNIT 2

Την Τρίτη 16/2 θα γράψουμε επαναληπτικό στη γλώσσα, ενότητα 10

Αύριο θα επισκεφθούμε την λίμνη Βιστωνίδα για να παρατηρήσουν τα πουλιά και τα ψάρια της λίμνης. Όποιος μαθητής θέλει ας πάρει μαζί του κιάλια για να παρακολουθήσει τα πουλιά από μακριά.

Αύριο δε θα γίνει το μάθημα της Ιστορίας και των Θρησκευτικών (θα γίνει αναπλήρωση των μαθημάτων άλλη μέρα, μετά από ενημέρωση)