Ε Δημοτικού - 9 Μαρτίου 2022

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Β.Μ. άσκηση  3 σελ. 85

Γράψαμε επαναληπτικό στο κεφάλαιο των δεκαδικών αριθμών

Φυσική

Κάναμε εξάσκηση σε παλιά θέματα του διαγωνισμού φυσικών

• Homework checked
  • Student book page 37
  • Workbook page 20 all exercises

Να κάνετε γραμματική αναγνώριση (με έμφαση στα ρήματα, στα ουσιαστικά και στα επίθετα) στις παρακάτω προτάσεις:

• Απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς και δημόσιους χώρους.
  • Αύριο οι μαθητές της πέμπτης τάξης θα συμμετέχουν στον πανελλήνιο διαγωνισμό φυσικής.

Β.Μ. άσκηση 6 σελ. 87

(Για αύριο!)

• Workbook page 21 exercises 6 ,7 ,8

Αύριο Πέμπτη 10/3/2022 θα πραγματοποιηθεί ο Πανελλήνιος διαγωνισμός Φυσικών (Α’ φάση). Παρακαλώ να ρίξετε μια ματιά στην ύλη από Β.Μ και Τ.Ε. σύμφωνα με το φυλλάδιο που σας μοιράστηκε.

Παρακαλώ να είστε συνεπείς με την διενέργεια των υπογεγραμμένων και εκτυπωμένων self tests σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΕΟΔΥ και του σχολείου μας. Για την εβδομάδα αυτή οφείλετε να φέρετε εκτυπωμένα και υπογεγραμμένα τα self tests την Παρασκευή 11/3.

Την Παρασκευή 11/3/2022 θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο σχολείο μας από την συγγραφέα Βούλα Γιαγκάζογλου Παπούδα. Παρακαλώ να φέρετε 6 ευρώ ο καθένας, ως την  Παρασκευή, για το λογοτεχνικό της βιβλίο “Οδός Αλκυόνης”.

Σήμερα το μάθημα των Η/Υ δεν πραγματοποιήθηκε λόγω απουσίας του εκπαιδευτικού.