Ε Δημοτικού - 3 Οκτωβρίου 2023

• Διόρθωση φυλλαδίου
  • Kursbuch σελ.34-35

• Έλεγχος του προηγούμενου μαθήματος
  • Β.Μ. “Η Κωνσταντινούπολη οχυρώνεται και στολίζεται με έργα τέχνης”, σελ. 26-28
  • Β.Μ. Παράθεμα 2, σελ. 27
  • Β.Μ. Παράθεμα 4, σελ. 28

Φυσικά

• Τ.Ε. ΕΝΕΡΓΕΙΑ: “Η Ενέργεια έχει πολλά πρόσωπα”, σελ. 40

Γερμανικά

• Να διαβάσετε την ώρα και τα ρήματα sein, möcht-, machen, lesen
  • Arbeitsbuch: ασκ.28-29b σελ.40
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.17-18 ( οι λέξεις είναι οι εξής: antworten, die Woche, um ein Uhr, wie spät ist, die Uhrzeit, es ist zwei, fertig, noch nicht, keine Lust, also)

Για την επόμενη φορά να μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

• Πότε εγκαινιάστηκε η Κωνσταντινούπολη;
  • Ποια έργα έγιναν για την ανάπτυξη της Πόλης;
  • Γιατί ο Κωνσταντίνος επέλεξε να αφήσει τους ναούς της παλιάς θρησκείας στην Πόλη, πλάι στους νέους χριστιανικούς;

Φυσικά

• Να μελετήσετε όσα γράψαμε στο Τ.Ε. και να διαβάσετε από το το φυλλάδιο για την ενέργεια που σας μοίρασα, τις σελίδες: 2-4 (μέχρι και την πυρηνική ενέργεια).

• Την Πέμπτη, να έχετε μαζί σας τη Γεωγραφία.

Αύριο, 04/10/2023, το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, λόγω της επίσημης αργίας της Απελευθέρωσης της Ξάνθης και θα γίνει η παρέλαση των μαθητών των Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ τάξεων στην Ξάνθη.

• Αύριο οι μαθητές που λαμβάνουν μέρος στην παρέλαση να βρίσκονται στις 11:30 στο βιβλιοπωλείο “Πυραμίδα” με την ενδυμασία της παρέλασης.

Όσον αφορά στην παρέλαση, θα χρειαστείτε:

• Λευκό πουκάμισο και σκουρόχρωμο απλό τζιν παντελόνι (χωρίς σχέδια ή σκισίματα)
  • Μαύρα παπούτσια (Κατά προτίμηση μαύρες μπαλαρίνες για τα κορίτσια)