Ε Δημοτικού - 12 Οκτωβρίου 2021

Β.Μ. σελ. 38-39

Corpus 2ης ενότητας “Επιρρήματα” σελ. 4

Τ.Ε. σελ. 17-18

Γράψαμε το επαναληπτικό κριτήριο στην 1η ενότητα των μαθηματικών.

Ιστορία

Β.Μ. 6 “Μια νέα πρωτεύουσα, η Κωνσταντινούπολη” σελ. 23-25

Τ.Ε. 6 άσκηση 1 σελ. 9

Γαλλικά

• Έλεγχος καθηκόντων

Γερμανικά

• Ορθογραφία, διόρθωση ασκήσεων και άσκηση στην τάξη με αριθμούς.

Εργαστήρια δεξιοτήτων

Θεματική ενότητα: Φροντίζω το περιβάλλον

• Μιλήσαμε για την προστασία των δασών καθώς και για τις πυρκαγιές που έπληξαν φέτος το καλοκαίρι τη χώρα μας και ζωγραφίσαμε κάτι σχετικό

• Διάβασμα: Corpus 2ης ενότητας “Επιρρήματα” σελ. 4
  • Ασκήσεις 1, 2: Corpus 2ης ενότητας “Επιρρήματα” σελ. 4-5
  • Διάβασμα: Γραμματική “Επιρρήματα” σελ. 162-163
  • Β.Μ. άσκηση 5β σελ. 39

(Για αύριο!)

Ιστορία

Να διαβάσετε καλά το μάθημα: Β.Μ. 6 “Μια νέα πρωτεύουσα, η Κωνσταντινούπολη” σελ. 23-25

Εργασία: Να απαντήσετε στις ερωτήσεις του Β.Μ. σελ. 24 (σε ένα φύλλο χαρτί, με ονοματεπώνυμο και εκφώνηση)

Γαλλικά

• 5 φορές αντιγραφή και ορθογραφία τα ρήματα ETRE και S’APPELER
  • Άσκηση 2 σελ. 18 / άσκηση 6 σελ. 20/ ασκήσεις σελ. 22 του CAHIER DE DEVOIRS

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τους όλους αριθμούς και τα ρήματα fahren, laufen, schlafen, essen, wissen και τις σημασίες τους.
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 6α σελ.63
  • Arbeitsbuch: ασκ.20 σελ.89, ασκ.21 σελ.90, ασκ.23 σελ.91
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.36 (οι λέξεις είναι οι εξής: der Monat, Januar, Februar, März, April, Mai, Juni, Juli, August, September, Oktober, November, Dezember)

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους ένα σετ αλλαξιάς ρούχων.

• Κάθε Τρίτη, την ώρα της Γυμναστικής θα γίνεται το μάθημα της Ιστορίας και κάθε Τετάρτη στην ώρα της Ιστορίας θα πραγματοποιείται το μάθημα της γυμναστικής.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να έχουν πάντα στο ράφι τους το πρόχειρο τετράδιο (άσπρο τετράδιο), καθώς και το φάκελο για τα φυλλάδια. Επίσης να έχουν όλοι στα ράφια τους όλα τα είδη εικαστικών (μπλοκ, τέμπερες, μπογιές, ψαλίδι,, κόλλα, πινέλο).

• Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα κριτήρια αξιολόγησης της Γλώσσας και της Ιστορίας.