Ε Δημοτικού - 12 Δεκεμβρίου 2023

Γερμανικά

• Ορθογραφία
  • Φυλλάδιο με χριστουγεννιάτικες ασκήσεις στα γερμανικά

Φυσικά

• Επανάληψη

Ιστορία

• Β.Μ. Κεφ. 20: “Η φύλαξη των ανατολικών συνόρων και οι Ακρίτες”, σελ. 61-62

Γερμανικά

• Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή (οι λέξεις είναι οι εξής: die Glocke, das Geschenk, der Engel, das Rentier, der Adventskranz, der Weihnachtsmann)

Φυσικά

• Την Πέμπτη, 14/12/2023, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Φυσική στην ενότητα της Θερμότητας. Να διαβάσετε πολύ καλά τα συμπεράσματα όλης της ενότητας και να δείτε και τις ασκήσεις του Τ.Ε.

Ιστορία

Αφού διαβάσετε το Κεφάλαιο 20, βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

• Τι ήταν οι Ακρίτες;
  • Τι προνόμια είχαν οι Ακρίτες;
  • Τι είναι τα ακριτικά τραγούδια;

Τ.Ε. σελ. 26 ασκήσεις: 1, 3

• Σήμερα, φτιάξαμε τρουφάκια στο εστιατόριο του σχολείου, παρέα με τη ΣΤ τάξη.
  • Ανταλλαγή δώρων: Να αγοράστε ένα μικρό δωράκι αξίας 10-15 ευρώ για το συμμαθητή ή τη συμμαθήτριά σας. Η ανταλλαγή δώρων θα γίνει στις 20/12/2023. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μην πείτε σε κανέναν το όνομα του παιδιού που σας έτυχε στην κλήρωση. Ας το κρατήσουμε για έκπληξη!!
  • Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από πολλούς γονείς για την οργάνωση Χριστουγεννιάτικου catering κατά τη διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης παράστασης. Το κόστος που αναλογεί σε κάθε μαθητή είναι 4 ευρώ. Παρακαλούμε αν είναι δυνατόν να τακτοποιηθεί (το κόστος) μέχρι την Πέμπτη 14/12.