Ε Δημοτικού - 14 Σεπτεμβρίου 2021

Β.Μ. “Ο φίλος μας το δάσος” σελ. 8-11

Β.Μ. “Υπενθύμιση – Α’ μέρος” σελ. 6-7 ασκήσεις 1,2, 9, 10, 11

Γαλλικά

• Μιλήσαμε για το καλοκαίρι που πέρασε και κάναμε επανάληψη πάνω στα γραμματικά φαινόμενα της περσινής χρονιάς.

Γερμανικά

• Επανάληψη στις ερωτήσεις και απαντήσεις γνωριμίας

Να κάνετε χρονική αντικατάσταση των ρημάτων τρέχω/παίζω στο β’ και γ’ πρόσωπο ενικού.

(στο μπλε τετράδιο γλώσσας 1)

Από το Β.Μ. σελ. 6-7  ασκήσεις 3, 4, 5, 7 και 12

(όπου χρειάζεται στο πράσινο τετράδιο)

Γαλλικά

Τα βιβλία που θα χρειαστούμε φέτος για το μάθημα των γαλλικών είναι τα ακόλουθα:

” Ulysse à Paris 1”

a) Livre de l’élève

b) Cahier d’activités

c) Cahier de devoirs

Θα χρειαστούμε επίσης 3 τετράδια και έναν φάκελο με λάστιχο.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις ερωτήσεις και απαντήσεις γνωριμίας να τις κάνετε 2 φορές αντιγραφή και να τις μάθετε για ορθογραφία.
  • Να φέρετε τα περσινά σας βιβλία και τετράδια.

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 15ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών.

• Παρακαλώ να αγοράσετε και να έχετε πάντα μαζί σας 2ο πράσινο τετράδιο για τα μαθηματικά

• θα χρειαστούμε το Ευρετήριο λέξεων από την Δ’ τάξη

• Παρακαλώ να ντύσετε όλα τα βιβλία και να μείνουν στο ράφι τα βιβλία: Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, το Ανθολόγιο, το Λεξικό, το Τ.Ε. της Γεωγραφίας, το Τ.Ε. της Ιστορίας και τα Θρησκευτικά και τα τετράδια: το Πρόχειρο, το Ευρετήριο, καθώς και το φάκελο της Μουσικής.

• όταν έχουμε ασκήσεις στα τετράδια (μπλε, πράσινο) ΠΑΝΤΑ  γράφουμε ημερομηνία και εκφώνηση

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!