Ε Δημοτικού - 26 Σεπτεμβρίου 2023

Γερμανικά

• Διόρθωση φυλλαδίου
  • Γράψαμε το ρήμα möcht- και την ώρα
  • Kursbuch σελ.28-29-30

• Άγνωστη ορθογραφία
  • Β.Μ. “Η πολιτιστική ζωή της Θεσσαλονίκης”, σελ. 29
    Β.Μ. σελ. 30 ασκήσεις 1 (γ), 2 (β), 4

• Β.Μ. “Μεγάλες αλλαγές στη διοίκηση της αυτοκρατορίας”, σελ. 21-22

Φυσικά

• Τ.Ε. ΦΕ3: ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ, σελ. 26-27

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τα ρήματα möcht- , lesen, machen, sein και την ώρα
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.17 ( οι.λέξεις είναι οι εξής: richtig, reiten, lesen, schwimmen, tanzen, faulenzen, fragen, sagen, nicht, wann)

• Corpus: σελ. 3 άσκηση 3 (τα πέντε ρήματα που επιλέξαμε)

Για την επόμενη φορά να μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

• Ποια γεγονότα απειλούσαν τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία;
  • Τι ήταν το σύστημα της τετραρχίας;
  • Τι ήταν το Διάταγμα της Ανεξιθρησκείας και πού υπογράφηκε;
  • Σε ποιες αλλαγές προχώρησε ο Κωνσταντίνος, για την καλύτερη διοίκηση της αυτοκρατορίας;

Φυσικά

• Τ.Ε. σελ. 27 άσκηση 1

• Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών, τη δεύτερη ώρα πραγματοποιήθηκε η δραστηριότητα “Μπουγάδα των Γλωσσών”, στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές, γεμίζοντας το προαύλιο του σχολείου με κρεμασμένα μπλουζάκια στολισμένα με χρώματα και φράσεις από ξένες γλώσσες.
  • Αύριο για την Ημέρα Αθλητισμού θα πραγματοποιηθούν αθλητικές δραστηριότητες. Παρακαλώ πολύ η Ε΄ τάξη να φορέσει λευκά μπλουζάκια. Θα πραγματοποιηθούν μόνο οι 3 πρώτες ώρες, οπότε να φέρετε μαζί σας μόνο το Β.Μ., το Corpus της Γλώσσας και το τετράδιο Γραφής.
  • Για την εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Φράγμα του Θησαυρού”, να έχετε μαζί σας μια μικρή τσάντα με φαγητό, νερό και καπέλο. Μπορείτε να έχετε μαζί σας φωτογραφική μηχανή ή κινητό, αποκλειστικά για να βγάζετε φωτογραφίες, με δική σας ευθύνη.
  • Από τη Δευτέρα, 02/10/2023, θα λειτουργήσει το εστιατόριο του σχολείου! Το φαγητό παρασκευάζεται στο σχολείο και το μενού περιλαμβάνει το γεύμα τους, σαλάτα, φέτα ψωμί και φρούτο ή γλυκό. Το μηνιαίο κόστος είναι 80 ευρώ. Όσοι μαθητές ενδιαφέρονται, να με ενημερώσουν.