Ε Δημοτικού - 26 Οκτωβρίου 2021

Γράψαμε το επαναληπτικό κριτήριο της 2ης ενότητας

Β.Μ. Ενότητα 3η “28η Οκτωβρίου”

“Η πορεία προς το μέτωπο” σελ. 42-43

“Η πείνα” σελ. 46

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Β.Μ. ασκήσεις 19, 22, 23, 24 σελ. 38

Ιστορία

Β.Μ. Κεφ. 9 “Η Αυτοκρατορία χωρίζεται σε Ανατολική και Δυτική” σελ. 31-33

Τ.Ε. Κεφ. 9 άσκηση 3 σελ. 12

Γαλλικά

• Γράψαμε το τεστ της ενότητας 1

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων.
  • Ολοκλήρωση των προθέσεων am/im/um/zu

Παρακαλώ την Παρασκευή 29/10/2021 να φέρετε το βιβλίο μαθηματικών και τα πράσινα τετράδια. Αντί για το δίωρο της γλώσσας θα κάνουμε δίωρο μαθηματικών.

Ιστορία

Να διαβάσετε καλά το μάθημα: Β.Μ. Κεφ. 9 “Η Αυτοκρατορία χωρίζεται σε Ανατολική και Δυτική” σελ. 31-33

(Για την Παρασκευή!)

Γαλλικά

Δεν έχουμε καθήκοντα. Στο επόμενο μάθημα θα μπούμε σε νέα ενότητα.

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις προθέσεις in/auf/an/zu
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 6α σελ.63
  • Φυλλάδιο με προθέσεις
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή σελ.38 ( οι λέξεις είναι οι εξής: das Ziel, sammeln, tauschen, beliebt, das Kind, Jugendliche, Erwachsene, die Briefmarke, das Poster, die Telefonkarte, das Ding, immer wieder)

• Το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι “Ο Μάγκας” της Π. Δέλτα (εκδόσεις Μεταίχμιο). Το κόστος του βιβλίου είναι 7,90 ευρώ.

• Αύριο Τετάρτη 27/10/2021 το πρώτο δίωρο θα γίνει η επετειακή ενότητα. Αμέσως μετά θα πραγματοποιηθεί γιορτή/ομιλία για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να ξέρουν πολύ καλά τα ποιήματά τους. Η ενδυμασία παρακαλώ να είναι σχετικά επίσημη. Θα σχολάσουμε στις 12:00.

• Την Πέμπτη η παρέλαση δε θα γίνει.

• ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: Την Παρασκευή 29/10/2021 να φέρετε εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο το self test.