Ε Δημοτικού - 8 Μαρτίου 2022

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Β.Μ. “Πνευματικά παιχνίδια” σελ. 82-85

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Επανάληψη για το αυριανό επαναληπτικό στους δεκαδικούς αριθμούς

Ιστορία

Φυσική

Τ.Ε. Φ.Ε. 5 “Το ηλεκτρικό κύκλωμα” σελ. 109-111

Γαλλικά

• Ασκήσεις κατανόησης λεξιλογίου
  • Επαναληπτικές ασκήσεις γραμματικής

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Επανάληψη στην ώρα, στις ερωτηματικές λέξεις και στην προστακτική για το ΤΕΣΤ την Τρίτη 15/3

Β.Μ. άσκηση 2 σελ. 84 (Να κάνετε στο τετράδιό σας περίληψη του κειμένου “Πνευματικά παιχνίδια” από σελ. 82-83)

(Για αύριο!)

Αύριο γράφουμε επαναληπτικό στους δεκαδικούς αριθμούς.

Ιστορία

Διάβασμα: Β.Μ. Κεφ. 29 Νέοι εχθροί εμφανίζονται και αποσπούν εδάφη από την αυτοκρατορία” σελ. 88-90

Τ.Ε. Κεφ. 29 άσκηση 1 σελ. 38

Φυσική

Την Πέμπτη 10/3/2022 θα πραγματοποιηθεί ο Πανελλήνιος διαγωνισμός Φυσικών (Α’ φάση). Παρακαλώ να ρίξετε μια ματιά στην ύλη από Β.Μ και Τ.Ε. σύμφωνα με το φυλλάδιο που σας μοιράστηκε.

Γαλλικά

• Ορθογραφία τις λέξεις 12-21 σελ. 49 CD
  • Άσκηση 2 σελ. 51 CD
  • Άσκηση 5 σελ. 56 CD
  • Άσκηση 2/3 σελ. 31 CA
  • Άσκηση 4 σελ. 32 CA

Γερμανικά

• Να κάνετε επανάληψη στην ώρα, στις ερωτηματικές λέξεις και στην προστακτική για το ΤΕΣΤ την Τρίτη 15/3
  • Φυλλάδιο με την ώρα και την προστακτική
  • Glossar: επανάληψη σελ.43

Παρακαλώ να είστε συνεπείς με την διενέργεια των υπογεγραμμένων και εκτυπωμένων self tests σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΕΟΔΥ και του σχολείου μας. Για την εβδομάδα αυτή οφείλετε να φέρετε εκτυπωμένα και υπογεγραμμένα τα self tests την Παρασκευή 11/3.

Αύριο Τετάρτη 9/3/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό στα μαθηματικά, στο κεφάλαιο των δεκαδικών αριθμών.

Την Παρασκευή 11/3/2022 θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο σχολείο μας από την συγγραφέα Βούλα Γιαγκάζογλου Παπούδα. Παρακαλώ να φέρετε 6 ευρώ ο καθένας για το λογοτεχνικό της βιβλίο “Οδός Αλκυόνης”.

Από αύριο να έχετε μαζί σας και τα Τ.Ε. της γλώσσας.

Καλή εβδομάδα και καλή Σαρακοστή!