Γ Δημοτικού - 4 Μαρτίου 2021

• Γράψαμε ορθογραφία και κάναμε ανάγνωση το κείμενο “Φτιάξε μου ένα σιδερένιο άνθρωπο”.
  • Διαβάσαμε τη θεωρία για το οριστικό και το αόριστο άρθρο (σελ 3-4  του corpus).
  • Κάναμε τις ασκήσεις 1 και 2 σελ 5 του corpus.

Παραγωγή Λόγου

Κάναμε μια συζήτηση για τις εφευρέσεις και πόσο έχει αλλάξει η ζωή σχέση με το παρελθόν. Γράψαμε έκθεση με θέμα “Ποια εφεύρεση είναι η σπουδαιότερη κατά τη γνώμη σου και γιατί;”

• Ελέγξαμε τις δύο ασκήσεις που είχαν για το σπίτι.
  • Λύσαμε στο πράσινο τετράδιο δύο προβλήματα για επανάληψη.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Συζητήσαμε για την 6η Μαρτίου, η οποία είναι παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού .  Δραστηριότητα: Γράψαμε συνθήματα κατά του σχολικού εκφοβισμού και τα κρεμάσαμε την τάξη μας.

• Corpus σελ 6 άσκηση 3
  • Βιβλίο Μαθητή σελ 59 άσκηση 7
  • Να επιστραφούν τα τεστ της γλώσσας υπογεγραμμένα από τους γονείς

• Τη Δευτέρα 8 Μαρτίου θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στην ενότητα 7 (κεφάλαια 40,41,42,43,44)
  • Το γ’ τεύχος του τετραδίου εργασιών ολοκληρώθηκε. Παρακαλώ από εδώ και πέρα να φέρνετε το δ’ τεύχος του τετραδίου εργασιών που σας έχει μοιραστεί.

Την 6η και 7η ώρα μιλήσαμε για το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Προσφέρθηκε σε κάθε μαθητή ένα συσκευασμένο γεύμα(σουβλάκι και ψωμί).Κάθε τάξη διάλεξε μία γωνιά στην αυλή και μαζί με τη δασκάλα της πέρασε ευχάριστες στιγμές απολαμβάνοντας την ηλιόλουστη ημέρα.