Γ Δημοτικού - 2 Φεβρουαρίου 2024

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στις προσωπικές και κτητικές αντωνυμίες.

Corpus: Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα

• σελ. 12-13-15-16

Companion σελ. 18-19

Βιβλίο Μαθητή

• σελ. 73 ασκ. 5
  • Ασκήσεις εξάσκησης στον πίνακα.

Corpus: Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα

• σελ. 17
  • Ορθογραφία: σελ. 13, ασκ. 4(2η στήλη)
  • Ασκήσεις στο τετράδιο γραφής.

Companion σελ. 17 : 2 φορές αντιγραφή/ορθογραφία τις λέξεις 54,55,56,57,58,59,60

• Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στους διαγωνισμούς των Μαθηματικών, παρακαλώ να μου φέρετε σε ένα χαρτί το mail σας για να σταλθούν οι πληροφορίες, καθώς και το χρηματικό ποσό.

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ.
Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ.
Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.

• Την Τρίτη 06/02 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή στο “Μουσείο Τραίνων” στη Δράμα.
    Παρακαλώ την Δευτέρα να έχετε επιστρέψει υπογεγραμμένες τις δηλώσεις που σας μοίρασα.
    Κόστος: 10 ευρώ

• Να μην ξεχνάτε τα βιβλία σας  (για όλα τα μαθήματα) και να κάνετε όλα σας τα καθήκοντα.
    Επίσης, μην κουβαλάτε βιβλία που δεν χρειάζονται στο σπίτι. Να τα αφήνετε στα ραφάκια σας.
    Πρέπει κάθε μέρα να ελέγχετε τις τσάντες σας!

Καλό Σαββατοκύριακο!!!