Γ Δημοτικού - 14 Σεπτεμβρίου 2023

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.
  • Εξάσκηση τους χρόνους (Ενεστώτας, Παρατατικός, Αόριστος)

• σελ. 14,
  • Αντιγραφή:

Σεπτέμβριος! Μια καινούρια σχολική χρονιά αρχίζει και χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες σε όλη την Ελλάδα ξαναγυρίζουν στα θρανία τους.

• Ευρετήριο

αίθουσα, τάξη, προσοχή

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε)

• Σελ. 8
  • Σελ. 9

• Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• σελ. 7-8-9 (είδαμε σχετικό βίντεο)

• Ορθογραφία:

• Να κλίνω το ρήμα ” εγώ γυρίζω” σε Ενεστώτα, Παρατατικό και Αόριστο (Γράφω την ημερομηνία, την εκφώνηση και κάνω καθαρά και ωραία γράμματα)

Στο πράσινο τετράδιο των Μαθηματικών να γράψετε την προπαίδεια του 3,4,6,7,8

Βιβλίο Μαθητή (για την Δευτέρα)

• σελ. 8 (Η Τιτανομαχία)

Να διαβάσετε πολύ καλά το σχεδιάγραμμα που κολλήσαμε στο κόκκινο τετράδιο και τις ερωτήσεις που μοιράστηκαν στην τάξη για το μάθημα.

Παρακαλώ πολύ να έχετε μαζί σας και το κόκκινο τετράδιο κάθε φορά που έχουμε ιστορία!!!

να γίνει αντιγραφή 2 φορές η ΑΒ στο Copy.

• να φέρουν τα λεφτά των βιβλίων 53 ευρώ.

Παρακαλώ πολύ να ελέγχετε καθημερινά τα καθήκοντα και το πρόγραμμα, να έχετε μόνο τα βιβλία και τα τετράδια που χρειαζόμαστε!

• Σήμερα μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού.

Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες το συντομότερο.

• Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Παρακαλώ να ντύσετε όλα τα βιβλία και να μείνουν στο ράφι.
  • Να φέρετε όλοι ένα κουτί αποθήκευσης, ώστε να το αφήσετε στο σχολείο για τη γραφική ύλη.
  • Παρακαλώ πολύ να αγοράσετε το συντομότερο το βιβλίο που ζητήθηκε. (Ανθολόγιο Γ’& Δ’ Δημοτικού)
  • Στην τάξη μας θα δημιουργηθεί βιβλιοθήκη. Παρακαλώ, όποιος επιθυμεί να φέρει ένα – δύο αγαπημένα του λογοτεχνικά βιβλία για την τάξη μας.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
konstantinavoulki@gmail.com