Γ Δημοτικού - 17 Σεπτεμβρίου 2020

ΓΛΩΣΣΑ

• Ορθογραφία
  • Έλεγχος ασκήσεων για το σπίτι
  • Ασκήσεις από το corpus της 1ης Ενότητας, στις σελίδες 4 και 5.

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΛΟΓΟΥ

• Θέμα : “Πως ήταν το καλοκαίρι μου;”

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Έλεγχος ασκήσεων για το σπίτι.
  • Τ.Ε.: Ασκήσεις 1,3,5 στις σελίδες 12 και 13.

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

• Β.Μ.: Κεφ.1: “Ζούμε μαζί και συνεργαζόμαστε. Χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον.” στις σελίδες 10,11,12,13.
  • Τ.Ε.: Άσκηση 1 στη σελίδα 5.

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΩΡΑ

• Εισαγωγή και πληροφορίες για το μάθημα της Λογοτεχνίας και για τη συγγραφέα του νέου μας λογοτεχνικού βιβλίου “Συντροφιά με τον άνεμο”.

ΓΛΩΣΣΑ

• Διάβασμα στις σελίδες 3,4 από το corpus της 1ης Ενότητας (τέλεια/ερωτηματικό, ουσιαστικά/ρήματα).
  • Την άσκηση στη σελίδα 6 του corpus της 1ης Ενότητας.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Β.Μ.: Επανάληψη την άσκηση 3 στη σελίδα 15.
  • Τ.Ε.: Άσκηση 7 στη σελίδα 13
  • Ασκήσεις 1 και 2 από το corpus της 1ης Ενότητας, σελίδα 3.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Να φέρετε μαζί σας 50,50 ευρώ για τα καινούργια βιβλία των Αγγλικών.
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό μαζί τους.
  • Παρακαλώ να ελέγξετε εάν έχετε το λογοτεχνικό βιβλίο “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γ. Γρηγοριάδου – Σουρέλη για να το παραγγείλουμε. Το κόστος του βιβλίου είναι 6ευρώ.