Γ Δημοτικού - 18 Σεπτεμβρίου 2020

ΓΛΩΣΣΑ

• Άσκηση στο μπλε τετράδιο.
  • Έλεγχος ασκήσεων για το σπίτι.
  • Ασκήση 1 από το corpus της 1ης Ενότητας, στη σελίδα 8.

ΑΓΓΛΙΚΑ

words revision/flash cards game/storytelling

Ευέλικτη ζώνη & εικαστικά

mini project: “Οι 4 εποχές και οι 12 μήνες του χρόνου”.

Συζητάμε για την προσφορά, τις συνήθειες, τα τρόφιμα, τα επαγγέλματα και τις γιορτές των μηνών και των εποχών του χρόνου και ζωγραφίζουμε σχετικά με το θέμα μας.

ΓΛΩΣΣΑ

1. Την άσκηση από τη σελίδα 7 και τις ασκήσεις 2,3 στη σελίδα 8 από το corpus της 1ης Ενότητας.
  2. Επανάληψη τις σελίδες 3,4,5,6,7 και 8 από το corpus της 1ης Ενότητας. Την Τρίτη θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Να φέρετε μαζί σας 50,50 ευρώ για τα καινούργια βιβλία των Αγγλικών.
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό μαζί τους.
  • Παρακαλώ να ελέγξετε εάν έχετε το λογοτεχνικό βιβλίο “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γ. Γρηγοριάδου – Σουρέλη για να το παραγγείλουμε. Το κόστος του βιβλίου είναι 6ευρώ.