Γ Δημοτικού - 21 Σεπτεμβρίου 2020

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Έλεγχος ασκήσεων για το σπίτι.
  • Άσκηση 3 σελίδα 2, ασκήσεις 1,2,3, 4 σελίδα 3, προβλήματα 1,2 σελίδα 4 και ασκήσεις 1,2 σελίδα 5 από το corpus της 1ης Ενότητας.

ΓΛΩΣΣΑ

• Έλεγχος ασκήσεων για το σπίτι.
  • Επαναληπτικές ασκήσεις από τη 1η Ενότητα στο μπλε τετράδιο.

ΙΣΤΟΡΙΑ

• Επανάληψη του προηγούμενου μαθήματος.
  • Β.Μ.: Μάθημα 2 “Οι θεοί του Ολύμπου” σελίδα 11.

Θρησκευτικά

Μαθαίνουμε για την έννοια του Αγιασμού και τη σημασία του στην έναρξη του σχολείου.

Συζητάμε για την αξία της “Ειρήνης” ενόψει της παγκόσμιας ημέρας Ειρήνης, που είναι σήμερα.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ολοκληρώσαμε την θεματική ενότητα “Οι 4 εποχές και οι 12 μήνες του χρόνου” σε συνδιδασκαλία με τη Δ΄δημοτικού.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Άσκηση 3 σελίδα 5 από το corpus της 1ης Ενότητας.

ΓΛΩΣΣΑ

• Επανάληψη τις σελίδες 3,4,5,6,7, 8 από το corpus της 1ης Ενότητας.
  • Επανάληψη τις ασκήσεις στο μπλε τετράδιο.
  • Αύριο θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ.

ΙΣΤΟΡΙΑ

• Β.Μ.: Μάθημα 2 “Οι θεοί του Ολύμπου” σελίδα 11.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Για τους γονείς: Η ώρα επικοινωνίας θα είναι κάθε Πέμπτη 13:50-14:20.
  • Να φέρετε μαζί σας 50,50 ευρώ για τα καινούργια βιβλία των Αγγλικών.
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό μαζί τους.
  • Παρακαλώ να ελέγξετε εάν έχετε το λογοτεχνικό βιβλίο “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γ. Γρηγοριάδου – Σουρέλη για να το παραγγείλουμε. Το κόστος του βιβλίου είναι 6ευρώ.