Γ Δημοτικού - 5 Φεβρουαρίου 2024

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στις αντωνυμίες.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Σελ. 55
  • Αντιγραφή:
    Οι άνθρωποι σχεδιάζουν και φτιάχνουν μηχανές και μεγάλα έργα που κάνουν τη ζωή μας καλύτερη.

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε.)

• Σελ. 18-19-20

Σελ. 74
Σελ.75, ασκ. 1

• σελ.70

Θρησκευτικά

• σελ. 86

Activity book σελ. 31

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• Ορθογραφία:

Τετράδιο Εργασιών

• Ολοκληρώνω την παραγωγή λόγου στη σελ. 20

• Ασκήσεις εξάσκησης πολλαπλασιασμού στο πράσινο τετράδιο.
  • Μαθαίνω την προπαίδεια του  3,4,6,7,8 και 9.

• Σελ. 70

• Για την εκδρομή αύριο θα πρέπει να είστε ζεστά ντυμένοι και να έχετε μια μικρή τσαντούλα με:

Αρκετό νερό

Φαγητό

Αλλαξιά

Να μην ξεχνάτε τα βιβλία σας
  (για όλα τα μαθήματα) και να κάνετε όλα σας τα καθήκοντα.
Επίσης, μην κουβαλάτε βιβλία που δεν χρειάζονται στο σπίτι. Να τα αφήνετε στα ραφάκια σας.
Πρέπει κάθε μέρα να ελέγχετε τις τσάντες σας!

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ.
Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ.
Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.