Γ Δημοτικού - 21 Νοεμβρίου 2022

• Έλεγχος ασκήσεων

Ενότητα 4 “Ο κόσμος γύρω μας”- Κεφάλαιο 1 “Πως υιοθετήσαμε ένα κομμάτι γης”

• Β.Μ.: σελ. 64- 65, ασκ. 1, 2, 3, 4, 5 σελ. 66, ασκ. 6, 7, 8 σελ. 67, γράψαμε για αντιγραφή την ασκ. 7 σελ. 67.

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 16 “Χαράξεις με διαβήτη και χάρακα”

• Β.Μ.: ασκ. 1, 2 σελ. 48, ασκ. 4, 5, 6 σελ. 49.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ενότητα 4 “Φυτά και ζώα του τόπου μας”- Κεφάλαιο 5 “Τα φυτά και το περιβάλλον τους”

• Β.Μ.: σελ.69-71
  • Τ.Ε. ασκ.8 και 9 σελ.26

Θρησκευτικά

Κεφάλαιο Γ’ ”Η ζωή θέλει αγάπη και προσπάθεια”- μάθημα 11 ”Χαρίσματα του ανθρώπου” σελ.36 και 37

Ενότητα 4 “Ο κόσμος γύρω μας”- Κεφάλαιο 1 “Πως υιοθετήσαμε ένα κομμάτι γης”

• Β.Μ.: ανάγνωση το κείμενο σελ. 64- 65, ορθογραφία την ασκ. 7 σελ. 67.

Μοιράστηκε το corpus Γλώσσας της 4ης ενότητας. Παρακαλώ πολύ να το έχετε μαζί σας.

Μοιράστηκε το επαναληπτικό τεστ της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.

Μοιράστηκε το επαναληπτικό τεστ της Ιστορίας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.

Παρακαλώ πολύ να είστε συνεπείς με την ανάγνωση του λογοτεχνικού μας βιβλίου.

Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.

Σήμερα μοιράστηκε στους μαθητές ο ρόλος του καθενός για το χριστουγεννιάτικο θεατρικό. Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους για να ξεκινήσουμε τις πρόβες.

Καλή εβδομάδα!!