Γ Δημοτικού - 25 Σεπτεμβρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.

Ανθολόγιο

• “Το πορτοκάλι και μια ηλιαχτίδα” σελ. 10
  • Αντιγραφή:
    Είχε διασχίσει το διάστημα σκαρφαλωμένη πάνω σε βιαστικούς γαλαξίες. Μα πάντα γυρνούσε πίσω. Στη ζεστή αγκαλιά του ήλιου.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• Σελ. 18, ασκ.1
  • Σελ. 19, ασκ. 2

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• σελ. 19

Θρησκευτικά

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

Κεφάλαιο Α “Ο Θεός είναι μαζί μας”

• Μάθημα 1 “Ο Αγιασμός στο σχολείο μας”
  • Μάθημα 2 “Ο σταυρός: Το σύμβολο των χριστιανών”
  • Β.Μ.: σελ. 8- 13.

Ανθολόγιο

• Ανάγνωση: σελ.10
  • Ορθογραφία:

• Στο πράσινο τετράδιο να γράψετε 2 φορές την προπαίδεια του 7-8 και να την διαβάσετε πολύ καλά!
  • Τις ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο.

Βιβλίο Μαθητή (για την Πέμπτη)

• σελ. 19 (Ο Προμηθέας, η Πανδώρα, ο Δευκαλίωνας και η Πύρρα)
    Να διαβάσετε πολύ καλά το σχεδιάγραμμα που κολλήσαμε στο κόκκινο τετράδιο και τις ερωτήσεις που μοιράστηκαν στην τάξη για το μάθημα.

Παρακαλώ πολύ να έχετε μαζί σας και το κόκκινο τετράδιο κάθε φορά που έχουμε ιστορία!!!

• Την Δευτέρα  02/10 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στην ενότητα 1 “Η δημιουργία του κόσμου”, παρακαλώ πολύ να διαβάσετε πολύ καλά τις ερωτήσεις και τα σχεδιαγράμματα που σας έχω μοιράσει.

• Την Πέμπτη θα γίνει το επαναληπτικό Μάθημα!!

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Μοιράστηκαν οι δηλώσεις με τις δραστηριότητες. Μπορείτε να δηλώσετε μέχρι 2 (οι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν μόνο αν δημιουργηθούν τμήματα τουλάχιστον 8 ατόμων). Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί συμπληρωμένη.

“Για να γιορτάσουμε κι εμείς την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών και να μάθουμε παίζοντας θα φτιάξουμε τη δική μας Μπουγάδα των Γλωσσών. Θα χρειαστούμε ένα παλιό ρούχο που δεν φοράμε πια, σε ανοιχτή απόχρωση όπως φανελάκι, μπλουζάκι ή ότι άλλο έχετε διαθέσιμο. Παρακαλούμε να το φέρετε στο σχολείο αύριο Τρίτη 26/9.”

• Το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο κοστίζει 6 ευρώ.
    Παρακαλώ να μου φέρετε τα χρήματα μέχρι την Τετάρτη.
  • Παρακαλώ να διαβάζετε καθημερινά τα μαθήματα σας και να θυμάστε:

Ό,τι μαθαίνουμε με ευχαρίστηση, ΠΟΤΕ δεν το ξεχνάμε !
Καλή εβδομάδα με πολλά χαμόγελα!