Γ Δημοτικού - 8 Μαΐου 2023

• Γράψαμε γνωστή, άγνωστη ορθογραφία και άσκηση

Ενότητα 13 “Όλοι μια αγκαλιά”- Κεφάλαιο 1 “Του κόσμου τα παιδιά”

• Β.Μ.: σελ. 50- 51, ασκ. 1, 2, 3 σελ. 51, ασκ. 4, 5, 6, 7 σελ. 52, γράψαμε γι’ αντιγραφή την άσκ.6 και 7 σελ. 51.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1 σελ. 60, ασκ. 2, 3 σελ. 61 (η ασκ. 2 έγινε προφορικά).

Ιστορία

Ενότητα 9 “Ο μινωικός πολιτισμός”- Κεφάλαιο 4 “Η θρησκεία και η γραφή των Μινωιτών”

• Β.Μ.: σελ. 123.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3, 4 σελ. 49.

Ενότητα 8- Κεφάλαιο 55 ”Διαιρέσεις”

• Β.Μ.: ασκ.4-7 σελ.133

Θρησκευτικά

Κεφάλαιο ΣΤ’ – Η ζωή με τους γύρω μας – μάθημα 31 ”Ο Θεός αγαπά και συγχωρεί” και μάθημα 32 ”Ο καλός Σαμαρείτης” σελ.93-96

Ενότητα 13 “Όλοι μια αγκαλιά”- Κεφάλαιο 1 “Του κόσμου τα παιδιά”

• Β.Μ.: ανάγνωση σελ. 50- 51, ορθογραφία ασκ.6 και 7 σελ.51

Ιστορία

• Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε το σχεδιάγραμμα με τις ερωτήσεις που σας μοίρασα.

• Τη Δευτέρα 15/5 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στη Γλώσσα στην 12η ενότητα. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα συνώνυμα και τα αντίθετα (corpus σελ.8), τον ευθύ και πλάγιο λόγο (corpus σελ.3) και τα θηλυκά ουσιαστικά σε -ισσα (corpus σελ.11). Επίσης, να διαβάσετε τα κείμενα: ”Το πιο γλυκό ψωμί” σελ.28-19 και ”Το πιο γλυκό ψωμί (συνέχεια)” σελ.32-33
  • Μοιράστηκαν οι υπεύθυνες δηλώσεις για την εκδρομή στη Μεσημβρία στις 31/5/2023. Παρακαλώ πολύ να επιστραφούν υπογεγραμμένες. Σύντομα θα σας αποσταλεί και το πρόγραμμα της εκδρομής. Τα παιδιά θα συνοδεύονται τουλάχιστον από ένα γονέα.
  • Την Τετάρτη 10/05 στις 12 μ.μ. θα σας περιμένουμε στο ”Τσάι στην Αγγλία” που θα πραγματοποιηθεί από τους μαθητές όλων των τάξεων.
  • Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή θα κάνουμε Ιστορία.

• Την Τετάρτη 10/5 στις 12μ.μ. θα σας περιμένουμε στο ”Τσάι στην Αγγλία” που θα πραγματοποιηθεί από τους μαθητές όλων των τάξεων. ( Όποιοι επιθυμούν μπορούν να φέρουν για την γιορτή αλμυρά σου με γέμιση της επιλογής σας) Συνταγή για όποιον επιθυμεί να τα κάνει μόνος,
    Νόστιμα αλμυρά «σου»για τον μπουφέ σας.Μια πρωτότυπη ιδέα που θα ενθουσιάσει μικρούς και μεγάλους!
    Υλικά (για περίπου 25-30 «σου»):
    ¼ πακέτο βούτυρο
    ½ φλιτζ. νερό
    λίγο αλάτι
    ½ φλιτζ. αλεύρι σκληρό
    2 αυγά
    Για τη γέμιση
    Αλμυρή γέμιση τη επιλογής σας
    Διαδικασία:
    Βάζετε σε ένα κατσαρολάκι το βούτυρο, το νερό και το αλάτι. Μόλις το νερό αρχίζει να βράζει, ρίχνετε όλο μαζί το αλεύρι, ενώ ανακατεύετε τη ζύμη γρήγορα με ξύλινη σπάτουλα. Όταν η ζύμη γίνει σφιχτή την αποσύρετε από τη φωτιά και τη βάζετε σε ένα μπολ. Προσθέτετε ένα-ένα τα αυγά, ενώ τη χτυπάτε με δύναμη. Συνεχίζετε το χτύπημα έως ότου η ζύμη γίνει λεία. Παίρνετε με κουταλάκι του γλυκού κομματάκια ζύμης στο μέγεθος ενός μεγάλου κερασιού και τα βάζετε σε ένα ταψί, ελαφρά βουτυρωμένο, κατά τρόπο που το ένα να απέχει από το άλλο περίπου 2 δάκτυλα. Ψήνετε τα «σου» σε δυνατό φούρνο, στους 237°C, για 15′. Σβήνετε τον φούρνο και τα αφήνετε να μείνουν μέσα επί περίπου 15′ ακόμα για να στεγνώσουν. Όταν κρυώσουν, τα ανοίγετε και προσθέτετε τα υπόλοιπα υλικά.

Καλή εβδομάδα!!