Γ Δημοτικού - 10 Ιανουαρίου 2019

Παραγωγή Λόγου

• Τ.Ε.: Εργασία 5 “Η εφημερίδα της τάξης μου“, σελ. 64.

• Ανθολόγιο: “Η Κατερίνα και ο Αόρατος στο σκοτάδι“, σελ. 132-134.
  • Φυλλάδια του σχολείου για την 6η ενότητα – “Πολιτείες ντυμένες στα λευκά”: ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις στις σελ. 11-12 και έγινε η άσκηση 1, σελ.13 (παραθετικά επιθέτων – ανώμαλα παραθετικά).

• Β.Μ.: Ενότητα 5η -Μάθημα 29. “Προς τον πολλαπλασιασμό (ΙΙ)“, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες 3 & 4, σελ. 75.

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Β.Μ.: Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 3 “Ο βλαστός, τα φύλλα και οι ρίζες των φυτών“, ολοκληρώθηκαν οι σελ. 64-65.

Εικαστικά

• Ολοκληρώσαμε το ψηφιδωτό.

• Φυλλάδια του Σχολείου: Μελετάμε καλά τη σελίδα 12 (ανώμαλα παραθετικά-ελλειπτικά παραθετικά) & μαθαίνουμε (ορθογραφία-αντιγραφή) τα ανώμαλα παραθετικά- το πινακάκι στη σελίδα 12.
  • Ανθολόγιο: Ορθογραφία- αντιγραφή: “Η Κατερίνα απλώνει διστακτικά…μια ζεστασιά την πλημμυρίζει.”
  • Ανθολόγιο: ανάγνωση το κείμενο “Η Κατερίνα και ο Αόρατος στο σκοτάδι”, σελ. 132-134.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Την επόμενη εβδομάδα, εφόσον ολοκληρώσουμε στο σύνολό τους τις ασκήσεις των φυλλαδίων (από τα επαναληπτικά φυλλάδια που δόθηκαν για τις γιορτές & από τα φυλλάδια του Σχολείου), θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα (6η ενότητα) την Πέμπτη 17-1-2019. Επανάληψη: το λεξιλόγιο της ενότητας, τους χρόνους των ρημάτων (Ενεστώτας, Παρατατικός, Αόριστος) – ΠΡΟΣΟΧΗ στην ορθογραφία των καταλήξεων και στην ορθογραφία ορισμένων ρημάτων (βλ. Β.Μ. (β’τεύχος): σελ.14), τα παραθετικά των επιθέτων (ομαλά και ανώμαλα) και τις ελλειπτικές προτάσεις. Επίσης, διαβάζουμε προσεκτικά τα φυλλάδια του Σχολείου.