Γ Δημοτικού - 10 Οκτωβρίου 2019

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.

Ενότητα 2 “Στο σπίτι και στη γειτονιά”- Κεφάλαιο 2 “Η φίλη μας η Αργυρώ”

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 6 σελ. 7, ασκ. 1, 2 σελ. 8, ασκ. 1, 2 σελ. 9, ασκ. 1, 2 σελ. 10.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα: “Ο καλύτερός μου φίλος/ η καλύτερή μου φίλη”.

Ενότητα 1- Κεφάλαιο 7 “Επαναληπτικό μάθημα”

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 3 σελ. 17, ασκ. 4, 5, 6 σελ. 18.

Λογοτεχνική ώρα

• Συμπληρώσαμε τη λογοτεχνική σελίδα για το βιβλίο “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γαλάτειας Γρηγοριάδου- Σούρελη.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ενότητα 2 “Ο τόπος μας”- Κεφάλαιο 3 “Δημιουργήματα της φύσης και έργα του ανθρώπου”

• Β.Μ.: σελ. 33- 35

Ενότητα 2 “Στο σπίτι και στη γειτονιά”- Κεφάλαιο 2 “Η φίλη μας η Αργυρώ”

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1 σελ. 9 (την υπόλοιπη άσκηση).

• Τη Δευτέρα 14/10 θα γράψουμε τεστ στην πρώτη ενότητα των μαθηματικών. Παρακαλώ να διαβάσετε καλά τα εξής: την προπαίδεια (πάρα πολύ καλά), τα γεωμετρικά σχήματα και στερεά σώματα (απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1 σελ. 5), τον πολλαπλασιασμό (τη θεωρία απ’τα φυλλάδια: σελ. 6) και τη διαίρεση (τη θεωρία απ’τα φυλλάδια: σελ. 11).

Σας ενημερώνουμε πως:

• Οι δραστηριότητες ξεκινούν από την Παρασκευή 11-10.
  • Σύμφωνα με τις δηλώσεις προτίμησης συμπληρώνονται τα εξής τμήματα δραστηριοτήτων:
  • Ρομποτική Α’ Β’ Γ’: Παρασκευή 13.30-14.30
  • Ρομποτική Δ’ Ε’ ΣΤ’: Παρασκευή 13.30-14.30
  • Κιθάρα-Πιάνο: Παρασκευή 13.30-14.30
  • Κάθε Παρασκευή το σχολικό για τους μαθητές που δεν κάνουν κάποια δραστηριότητα θα αναχωρεί 13.30 ενώ για όσους έχουν δραστηριότητα στις 14.30.  Το σχολικό για τη Χρυσούπολη θα αναχωρεί ΜΟΝΟ στις 14.30, αφού ολοκληρωθούν οι δραστηριότητες.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα τεστ της ιστορίας.
  • Όσοι μαθητές δεν έχουν φέρει, να φέρουν τις κονκάρδες και τα φουλάρια που φορούσαν στη παρέλαση.