Γ Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2018

Παραγωγή Λόγου

• Γράφω μια χριστουγεννιάτικη ιστορία χρησιμοποιώντας τις λέξεις: χιονονιφάδα, παγοπέδιλα, βασίλισσα/βασιλιάς, παγωνιά, Χριστούγεννα, ελάφι.

• Τ.Ε.: Ενότητα 6η – “Η πόλη χάθηκε στο χιόνι (συνέχεια)“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1,2, σελ. 59.

Εικαστικά

• χριστουγεννιάτικες κατασκευές.

• Τ.Ε.: Μελετώ το κίτρινο πινακάκι (σύνδεσμοι), σελ. 59 & το φυλλάδιο που μοιράστηκε για τους συνδέσμους.
  • Γράφω στο μπλε τετράδιο τα ρήματα της Ενεργητικής Φωνής, σε Παρατατικό και Αόριστο, στο ίδιο πρόσωπο: φεύγουμε, αγαπάς, νομίζω, πιστεύετε, ζητάει, χαιρετάνε.
  • Διαβάζω ξανά τους Αορίστους που είχαμε ορθογραφία για σήμερα από το Β.Μ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Την 6η και 7η ώρα πραγματοποιήθηκαν πρόβες για τη γιορτή των Χριστουγέννων.
  • Σας υπενθυμίζουμε πως όσοι επιθυμείτε να στηρίξετε τη φιλανθρωπική μας δράση για την ενίσχυση του “Χαμόγελου του παιδιού”, μπορείτε να στείλετε προϊόντα για το σχολείο.
  • Για το θεατρικό των Χριστουγέννων, οι ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ  (ΑΓΟΡΙΑ) να φοράνε: τραγιάσκα/καπέλο εποχής, σκουρόχρωμο κασκόλ, καρό πουκάμισο, μαύρο/μπλε/γκρι παντελόνι, σακάκι/ γιλέκο/ παλτό καφέ/μπλε/μαύρο/γκρι! ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ- ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ να φοράνε ρούχα εποχής σε γήινα χρώματα- φορέματα και να έχουν μια γυναικεία τσάντα. Να φέρουν τα ρούχα στο σχολείο οπωσδήποτε μέχρι τη Δευτέρα 17-12-2018.
  • Η λογοτεχνική ώρα θα γίνει την Παρασκευή. Παρακαλώ, τα παιδιά να έχουν μαζί τους το λογοτεχνικό βιβλίο.
  • Επίσης, να έχετε μαζί σας το βιβλίο των Μαθηματικών.
  • Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 17-12-2018 θα πραγματοποιηθεί συνάντηση γονέων – εκπαιδευτικών και θα δοθούν οι βαθμοί του τριμήνου.