Γ Δημοτικού - 16 Απριλίου 2019

• Β.Μ.: Ενότητα 12 – “Ψωμί”, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-9, σελ. 37-39.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 12 – “Ψωμί”, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1,2 και 5, σελ.52-53.

• Φυλλάδια του Σχολείου: ολοκληρώθηκε η άσκηση 3, σελ. 6-7.

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Β.Μ.: Ενότητα 7 – Κεφάλαιο 4.“Ο πολιτισμός σε κάθε βήμα”, σελ. 118-122.

• Επανάληψη στον Μινωικό Πολιτισμό.

Εικαστικά

• Πασχαλινές χειροτεχνίες.

• Β.Μ.: Ενότητα 12 – “Ψωμί”Ανάγνωση το ποίημα, σελ. 37, ορθογραφία-αντιγραφή τις ασκήσεις 8 και 9, σελ. 39.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Αύριο, όσοι δεν φέρατε τα υλικά για το project, να τα έχετε μαζί σας!
  • Αύριο θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία (Ενότητα 9).
  • Αύριο, τα παιδιά να έχουν μαζί τους μόνο τα τετράδια γραφής και το λογοτεχνικό βιβλίο. Την πρώτη ώρα θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ στην Ιστορία και μετά θα εξεταστούν στην ορθογραφία. Τις επόμενες ώρες θα συμμετέχουμε στο project των Αγγλικών και την τελευταία ώρα θα κάνουμε τη “Λογοτεχνική Ώρα”.
  • Την Τρίτη 16/4 τα παιδιά να βρίσκονται 19:30 στο Δημοτικό Αμφιθέατρο. Να φοράνε τζιν παντελόνι και λευκό πουκάμισο.
  • Σας ενημερώνουμε πως στα πλαίσια φιλανθρωπικής δράσης για το Πάσχα τις επόμενες 2 ημέρες θα βρίσκεται στο σχολείο μας κουμπαράς για την ενίσχυση του γηροκομείου Ξάνθης. Παρακαλούμε να συνεισφέρετε κατά το δυνατόν στον φιλανθρωπικό αυτό σκοπό.