Γ Δημοτικού - 16 Ιανουαρίου 2019

• Φυλλάδια του Σχολείου: ολοκληρώθηκαν η άσκηση 1, σελ.9, οι ασκήσεις  1,2,3, σελ.15, οι ασκήσεις 5,6, σελ. 16 και η άσκηση 7, σελ.17.

• Τ.Ε.: Ενότητα 5η – Μάθημα 30. “Ο αλγόριθμος του πολλαπλασιασμού“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-6, σελ.16-17.

Λογοτεχνική Ώρα

• Παρουσίαση λογοτεχνικών σελίδων για το βιβλίο “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης”.
  • Γνωριμία με το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Όλιβερ Τουίστ”.

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Β.Μ.: Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 4 “Κατηγορίες φυτών“, ολοκληρώθηκαν οι σελίδες 67-68.

• Γράψαμε τεστ στα Units 5 και 6.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα (6η ενότητα “Πολιτείες ντυμένες στα λευκά”) την Πέμπτη 17-1-2019. Επανάληψη:το λεξιλόγιο της ενότητας, τους χρόνους των ρημάτων (Ενεστώτας, Παρατατικός, Αόριστος) – ΠΡΟΣΟΧΗ στην ορθογραφία των καταλήξεων και στην ορθογραφία ορισμένων ρημάτων (βλ. Β.Μ. (β’τεύχος): σελ.14), τα παραθετικά των επιθέτων (ομαλά και ανώμαλα) -μαθαίνουμε και τους δυο τρόπους, μονολεκτικά και περιφραστικά (π.χ. δυνατός-δυνατότερος/πιο δυνατός – δυνατότατος/ο πιο δυνατός), και τις ελλειπτικές προτάσεις. Επίσης, διαβάζουμε προσεκτικά τα φυλλάδια του Σχολείου.
  • Παρακαλώ, να συμπληρώσετε τις δηλώσεις για την παράσταση “Όνειρο θερινής νύχτας” που θα παρακολουθήσουμε την Πέμπτη 24-1-2019 και να φέρετε το ποσό των 5 ευρώ (για το εισιτήριο παράστασης).