Γ Δημοτικού - 17 Οκτωβρίου 2019

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία
  • Απ’το ανθολόγιο λογοτεχνικών κειμένων: “Ένας αλλιώτικος ποδοσφαιρικός αγώνας” σελ. 143- 146

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα: “Περίπατος στο δάσος”

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 9 “Στερεά σώματα- Αναπτύγματα”

• Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 26
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1 σελ. 2

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 10 “ Αφαιρέσεις διψήφιων και τριψήφιων αριθμών”

• Β.Μ.: ασκ. 1 σελ. 32, ασκ. 2, 3 σελ. 33

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε από το νέο λογοτεχνικό βιβλίο “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης” της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 7- 12.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 2 “Ο τόπος μας”- Κεφάλαιο 6 “Ένας χάρτης μας πληροφορεί (α)”

• Β.Μ.: σελ. 43- 44
  • Τ.Ε.: ασκ. 5 σελ. 12, ασκ. 6 σελ. 13

• Να κάνετε επανάληψη τις προπαίδειες

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα τεστ της ιστορίας και των μαθηματικών.
  • Να φέρετε 7, 40 ευρώ για το νέο λογοτεχνικό βιβλίο “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης” της Λίτσας Ψαραύτη.
  • Παρακαλώ αύριο να φέρετε το αγαπημένο σας κομμάτι της συλλογής σας για το μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουν διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.